Izraelští vojáci dosvědčili, že jim bylo přikázáno „zabít každého“, koho uvidí během posledního izraelského útoku na obléhaném území Gazy. Byla shromážděna svědectví od téměř 60ti izraelských vojáků a vydána ve zprávě, která má 237 stran, s titulem „Takto jsme bojovali v Gaze“, kterou vydala izraelská NGO (nevládní organizace) Breaking the Silence.
Obrázek: Izraelští vojáci míří zbraněmi na palestinské protestující během srážek, které se odehrály po demonstraci proti konfiskaci palestinské půdy, určené na rozšíření židovské osady Hallamish, dne 28. března, 2015, na území West Bank v obci Nabi Saleh, která je nedaleko Ramallahu. (AFP)
„Instrukce nařizovaly okamžitou střelbu. Na každého, koho jste zahlédl – ať ozbrojeného, nebo neozbrojeného, bez výjimky. Instrukce byly naprosto jasné. Jakoukoliv osobu, kterou jste potkal a uviděl na vlastní oči – zastřelit,“ uvedla NGO slova izraelského vojáka ve zprávě.
Palestinská dívka sedící v troskách svého zničeného domova, dne 2. srpna, 2014, následek nočního izraelského útoku na Gaza City. (AFP)
Svědectví dalšího izraelského vojáka odhaluje, že izraelské síly zastřelily a zabily dvě palestinské ženy, které telefonovaly, ve vzdálenosti zhruba jednoho kilometru od válečné zóny. Následné šetření prokázalo, že ženy byly neozbrojené, řekl voják, a dodal, „My pokračovali dál a ony byly zapsány jako teroristé.“
Další izraelský voják prohlásil, že vojáci, kteří se účastnili zabíjení v pásmu Gazy, byli instruováni, aby „stříleli všude, ihned po vstupu do…, s předpokladem, že ve chvíli vstupu do prostoru objektu každý, kdo se odvážil vystrčit hlavu, byl terorista“.
Popis událostí jiným izraelským vojákem uvádí, že také izraelské tanky měly příkaz libovolně si vybírat a střílet na budovy.
Ve zprávě je zdokumentováno více než 100 příkladů nezákonného počínání izraelských vojáků spáchaných během letního zabíjení.
„Hlavní vojenský princip ‚minimální riziko pro naše síly, i za cenu ublížení nevinným civilistům‘, společně se snahami odradit a zastrašit Palestince vedl k masivním, a dříve nevídaným škodám na populaci a civilní infrastruktuře na území Gazy,“ sdělila NGO.
Zpráva Izraele z března uvedla, že více než 350 izraelských vojáků, kteří se účastnili útočné izraelské války, bylo ošetřováno kvůli symptomům souvisejících s post-traumatickým stresem včetně dezorientace, nízkou produktivitou a s opakujícími se nočními můrami.
Také bylo oznámeno, že nejméně 10 izraelských vojáků spáchalo minulý rok sebevraždu, mezi nimi byli čtyři účastníci poslední války v Gaze.
Mraky těžkého kouře po vojenském izraelském útoku v Gaza City ze dne 29. července, 2014. (fotografie AFP)
Izrael začal své vzdušné útoky proti území Palestiny začátkem července 2014 a později rozšířil svou vojenskou kampaň o pozemní invazi. Válka skončila koncem srpna téhož roku.
Téměř 2 200 Palestinců, včetně 577 dětí, bylo zabito během 50ti denního izraelského zabíjení, a více než 11 100 dalších, což zahrnuje téměř 3 380 dětí, 2 088 žen a 410 starých lidí, bylo zraněno. Rovněž byl během války zabit značný počet Izraelců. Navíc, podle OSN, až 1 500 dětí v této izraelské válce osiřelo.
Palestinští odborníci oznámili v září minulého roku, že obnova obléhaného pásma Gazy bude stát více než $7,5 miliard, a že proces potrvá „pět let, pokud Izrael úplně odstraní blokádu pásma Gazy“.
Experti odhadují přímé ztráty způsobené izraelským zabíjením na $4,4 miliardy. Také se domnívají, že pro rozvoj enklávy, která je pod blokádou od června 2007, je nutná celková suma $3,02 miliardy.
IA/NN/AS
Zdroj: http://www.presstv.ir/Detail/2015/05/04/409469/Isarel-Gaza-war-Israeli-soldiers-Gaza-Strip-Hamas