10. června 2020 - 03:20
Na Praze 6 údajně socha maršála Koněva patří Praze 6, tak magistrát dal ruce pryč, na Praze 1 při postavení Mariánského sloupu zase naopak rozhodoval magistrát a Praha 1 mlčí.
Jak to všechno vnímáte pane Zbořile?
„Abych vám pravdu řekl, tak ta socha maršála Koněva se mi nelíbila z estetických důvodů, to ten symbol Panny Marie Vítězné je mnohem důstojnější, ale oba dva monumenty jsou symboly, o maršálu Koněvovi jsme se navyprávěli už dost, ale ten sloup na Staroměstském náměstí je zajímavější. Údajně na něm má být nápis, že byl ten sloup vztyčen na paměť obráncům Prahy před švédským lupičským nájezdem, ke kterému došlo v předvečer uzavření vestfálského míru v Evropě a Švédové ještě nezanedbali tu příležitost aby udělali skutečně zlodějský nájezd na zbytky rudolfinských sbírek a odvezli je do své rodné vlasti,“ říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz..
A symboly…
„Když jsem řekl, že se jedná o dva symboly, tak málo platné ten sloup na Staroměstském náměstí byl symbolem rekatolizace, jeho stržení symbolem vzniku státu, ale také symbolem nejen toho roku 1648 , ale také 1621 nebo 1618 symbolem potlačení stavovského povstání, vždyť přeci víme proč tam bylo umístěno Šalounovo sousoší Mistra Jana Husa na hranici. Katolická odpověď současná myslím si je přiměřená, ale zapomněli jsme ještě na jednu událost, tam musí být důstojnější pomník popraveným českým pánům, rytířům a měšťanům z roku 1621, kteří byli popraveni s hrůznou krutostí,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)