10. června 2020 - 06:20
Prokázalo se i jinde, že rabování v USA dosáhlo extrémních výšin, včetně vražd policistů, a to jak bílých, tak černých. Lori Lightfoot nebude jediná, která bude stát před velkým problémem, píše komentáři pro Prvnizpravy.cz Rudolf Mládek..
V Americe bílí, ale i černí a další občané řeší neschopnost svých úřadů jednoduše: Odchodem. S nimi odchází podnikání a nezřídka i vzdělanost, s nimi odcházejí i daně pro ty, kteří se měli starat o jejich bezpečnost. Když rada města Minneapolis začala hlasovala o svém záměru rozpustit policejní oddělení, je to varování pro všechny, kteří se nechtějí zítra stát terčem jakékoliv „demokratické rabující“ skupiny. Navíc s požehnání levicových médií a zřejmě i některých členů Demokratické strany. Minneapolis se asi brzy stane NO-GO městem.
Amerika prý truchlí za George Floyda a klidně ať truchlí. Ale zjevně jde o nepochopení. Amerika by měla truchlit nad tím, že nemá jednotná pravidla pro policii, má až příliš úmrtí při policejních zásazích, a to na obou stranách, a nikdo nehledá rozumně nápravu. George Floyd, kdyby nebyl zabit zasahujícím strážníkem, by byl jen neznámým mužem, který vyšel z kriminálu, byl pod vlivem omamných látek, porušil federální zákon, když platil falešnou bankovkou a při svém zatčení bojoval s třemi černošskými a jedním bílým policistou. Ten poslední užil chvatu, které nemocné srdce Floyda nevydrželo, a byl to chybný zákrok, který se stal rozbuškou protestů. Jenomže rabování Ameriku neposune k lepšímu, povede naopak k dalšímu rozdělení.
Jest-li si Demokratická strana od tohoto rozdělení slibuje úspěch v prezidentských volbách, pak je to sázka dost riskantní. Dnes jsou bílí Američané a Evropané nezřídka označováni jako rasisté jenom kvůli barvě pleti a není nic horšího. Taková politika k žádnému smíření nikde nepovede, protože otroctví je minulost, stejně jako světové války nebo jiné nedobré dějinné události.
Ve výčtu zde uvedených zel chybí politická korektnost, ale jedna z nich zaznívá z úst držitelky Pulitzerovy ceny, Afroameričanky Nikole Hannah-Jonesové, která pro televizi CBSN řekla, že cit: „Ničení majetku, který se dá nahradit, není násilí.“ (3) Takovým výrokem držitelka Pulitzerovy ceny omlouvá v USA probíhající kriminalitu?
Je to na Američanech a Britech, jak se se svou historií a migrací vypořádají. Ostatně kácení pomníků je i v Česku známou věcí. Ale obešlo se bez rabování. (Zatím).
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)