• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kapitalizmus nefunguje. Je čas na niečo nové.

    13-6-2020 Nová Republika 242 625 slov zprávy
     









    Katrina vanden Heuvel

    Marián Moravčík


    Ten titulok – čítali ste niekedy podobný v slovenských médiách hlavného prúdu? Určite nie. Dokonca aj predseda KSS Jozef Hrdlička sa na stránkach nášho portálu vyjadroval umiernenejšie. Ten titulok však je °°°°presný preklad titulku z Washington Post – hlavného prúdu v USA!°°°°
    Autorkou článku z decembra 2019, teda ešte pred koronakrízou, nie je žiadna extrémistická osoba, ale pravidelná autorka ekonomických stĺpčekov a oceňovaná novinárka Katrina vanden Heuvel. A ona sama tvrdí, že nehovorí len za seba, že v USA je veľa ľudí, ktorí otvorene hovoria to isté. Netají sa sympatiami k Demokratickej strane, zvlášť k Berniemu Sandersovi, a ani antipatiou k Donaldovi Trumpovi, no oponuje aj Joe Bidenovi, ktorý Bernieho Sandersa odstavil postojom: „Nepotrebujeme žiadne radikálne riešenia socialistického typu. Naopak, musíme zabezpečiť, aby kapitalizmus fungoval tak, ako má. Musíme ho zachrániť pred Trumpom.“

    Katrina vanden Heuvel však píše, že kapitalizmus v troch zásadných aspektoch nefunguje:

    Po prvé: Kapitalizmus vytvára obrovskú nerovnosť. Hoci advokáti kapitalizmu tvrdia, že vďaka kapitalizmu sa milióny ľudí dostali z chudoby, pravdou je to, že mnoho miliónov ďalších ľudí by sa z chudoby mohlo dostať, nebyť extrémnej nerovnosti, ktorá v kapitalizme existuje v rámci jednotlivých krajín, ale aj medzi krajinami. Z rastu produktivity nemajú osoh pracujúci, ale trieda investorov. (Prosím, všimnite si tú zmenu oproti obvyklej terminológii, keď sme zvykli hovoriť o triede vlastníkov výrobných prostriedkov. Ide o dôležitý a nie náhodný rozdiel.)

    Po druhé: Kapitalizmus ničí demokraciu. Nie je to len slovenská špecialita, ale všade na svete sú politické strany závislé od sponzorských darov a politici, ktorí z týchto strán pochádzajú, sú teda oveľa viac zaviazaní a oddaní oligarchom, ktorí ich podporujú, než svojim voličom a politickým programom. Človek nemusí byť socialistom, aby mu to bolo zrejmé a aj v USA je to jeden z najväčších problémov demokracie.

    A po tretie: Kapitalizmus ničí prírodu a životné prostredie. Formálne sa síce aj kapitalizmus snaží o trvale udržateľný rozvoj, na druhej strane však lobysti v záujme korporácií pomáhajú rozvracať regulačné mechanizmy a nadnárodné korporácie v snahe o dosahovanie ZISKU za každú cenu nám otravujú vodu, vzduch aj pôdu. Dnes už je jasné, že ekologická katastrofa sa nebude dať odvrátiť kozmetickými zmenami a treba hĺbkovú zmenu politiky.


    Autorka podčiarkuje, že na vyriešenie týchto troch oblastí už nestačia žiadne prostriedky, ktoré má kapitalizmus k dispozícii a bude potrebná hlboká štrukturálna prestavba základných inštitúcií a funkcií. Je potrebný nový systém, ktorý bude lepšie slúžiť spoločným záujmom.

    Autorka ďalej píše, že v tomto novom systéme by mala byť radikálne obmedzená moc monopolov nad malými podnikmi a živnostníkmi, mal by v ňom existovať iný model vlastníctva korporácií, ktorý by chránil pracujúcich a zabezpečoval by im viac moci, mala by sa zastaviť bezhraničná honba za konzumom a v tom novom systéme by mali existovať aj preventívne mechanizmy, ktoré by zabraňovali vzniku plutokracie.


    Desaťročia skúmam kapitalizmus a píšem o ekonomických otázkach. Kapitalizmus, ako sme ho poznali, už nefunguje. Tlačí nás čas. Kvôli nášmu ekonomickému, demokratickému a ekologickému prežitiu prišiel čas na niečo lepšie. Katrina vanden Heuvel





    Radikalizmus už nie je extrémizmom



    Čo sme sa od Katriny vanden Heuvel naučili?

    Kapitalizmu už prestávajú veriť ekonómovia hlavného prúdu. Dnes už nejde o ideológiu. Zmena systému nie je niečo, čo by bolo dobré len pre „tých dole“. Ekonómovia, ktorí rozumejú veci a vedia si to spočítať, už vidia, že ide o všetko – o prežitie. Dostávame sa do obdobia, keď nie my v ľavici, ktorí hovoríme o zmene systému, sme pre spoločnosť „hrozbou“, ale naopak, objektívnou hrozbou sa stávajú tí, čo sa snažia udržať kapitalizmus čo najdlhšie pri živote.


    A na záver: prestaňme sa báť. Cítim trochu zahanbenie, že americká ekonómka hlavného prúdu sa vyjadruje radikálnejšie ako my.





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑