V Spojených štátoch zabili kriminálnika, a rozzúrené davy požadujú demontáž polície. U nás nie tak dávno zabili novinára, a zorganizovaní demonštranti bez toho, aby bolo čokoľvek vyšetrené, požadovali odstúpenie premiéra a ministra vnútra. Teraz vo Vrútkach zabili učiteľa a nič sa nedeje. Kde sú všetci aktivisti z tretieho sektora, prečo nepadajú obvinenia na adresu polície a najvyšších štátnych činiteľov? Poviete si, že polícia zasiahla a páchateľa zneškodnila, pričom dopredu o jeho úmysle vedieť a v čine mu zabrániť predsa nikto nemohol. Ale takisto nikto nemohol dopredu zabrániť vražde Jána Kuciaka. Tak buď – alebo. Buď budeme po každej tragickej vražde v uliciach a odvolávať vládu, alebo si zachováme zdravý rozum.
Ak niekto okolo výčíňania vraha v školskej budove víri hladinu, sú to médiá, ktoré majú zase senzáciu na pár dní. Pohoršujú sa nad násilím, pričom samé (najmä komerčné televízie ako JOJ, či Markíza) predkladajú divákom hodiny násilných scén, dokonca aj v seriáloch pre deti.
Novopečená predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Biháriová sa zase pohoršovala nad šírením informácie, ktorá sa neskôr ukázala ako nepravdivá – že vrahom bol Róm. Nebol, ale Biháriová to nevedala na isto v čase, keď písala svoj status na Facebooku. Odsúdila v ňom používanie princípu kolektívnej viny, na základe ktorého by mali byť odsudzovaní všetci Rómovia v prípade, že by to bola pravda.
Samozrejme, ale prečo potom Biháriovej nevadí, že v princípe presne toto sa deje v USA i iných západných krajinách? Všade sa zdôrazňuje, že biely policajt zabil čierneho občana (pričom sa príliš zbytočne nerozoberá, že ten občan bol kriminálnik). Výsledkom je mohutná vlna nenávisti a pestovanie kolektívnej viny hneď voči dvom skupinám ľudí: belochom a policajtom. Ale to je asi podľa pani predsedníčky v poriadku. K chaosu, ktorý sa v USA rozpútal na základe jedinej násilnej smrti, na jej profile nenájdete ani zmienku.