Podle portálu Eat By Date, jakmile je mléko otevřeno, vydrží pak v lednici 4-7 dní od data spotřeby uvedeného na obalu. Neotevřené plnotučné mléko tak stále bude vhodné ke konzumaci během následujících 5 až 7 dní, zatímco mléko se sníženým obsahem tuku vydrží ještě 7 dní a beztučné a bezlaktózové kolem 7–10 dní, pokud je samozřejmě uložené v chladničce.
Pokud jde o mléko, které je nepasterizované nebo je vyrobeno bez jakýchkoliv konzervačních látek, bude se v důsledku urychleného rozmnožování bakterií jednat o menší dobu trvanlivosti. Tady je proto obzvlášť třeba spoléhat spíše na vlastní čich.
Pojem „datum spotřeby“ je ale zaměřen spíše na prodejce mléka a má tedy informovat obchod o tom, kdy má produkt opustit regály a dostat se buď do zákaznického koše nebo odpadkového. Výrazy poukazující na datum, do nějž je třeba spotřebovat potravinu, jsou v podstatě marketingovými formulacemi, které neuvádějí přesné datum, kdy se stane mléko závadným.
Rozhodujícím prvkem pro zachování čerstvosti mléka po uplynutí výše uvedeného data je samozřejmě místo a způsob skladování. Podle amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, je-li mléko ponecháno mimo ledničku déle než dvě hodiny, považuje se za nebezpečné pro konzumaci.
Ve chladničce je dokonce i konkrétní místo, kam byste měli mléko ukládat, jímž ale není dveřní polička. Mléko by mělo být skladováno při 3-4 stupních Celsia ve stejném obalu, v němž bylo zakoupené, a mělo by se nacházet naopak daleko ode dveří. Když je mléko uloženo na poličkách dveří chladničky, je při každém otevření vystaveno teplému vzduchu, což podporuje množení bakterií.