21. června 2020 - 05:50
Jak už tušíte náš student politologie si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři právě té politologie nepovažovali za kolegu.
Co vás to najednou napadlo zakládat nějaký nový spolek koncesionářů. Vždyť máme na tu kontrolu přeci Radu České televize, která za nás občany na tu televizi dohlíží?
„Máte pravdu, ale o té Radě a osobách a obsazení rozhodují poslanci a podle toho je složena tak, jak je. Za člena rady sice může poslancům navrhnout určitou osobnost kdejaký spolek i třeba s podporou desítek tisíc členů, ale ten návrh se pak stejně projednává ve Sněmovně. Tam to vypadá pak tak, že když ta osobnost nebude vyhovovat pro své názory třeba jen části redaktorů České televize, ti ji zpravidla před volbou neskutečně znemožní. Stačí, když vytáhnou nějakou ze souvislostí vytrženou událost a tlakem na poslance většinou palbou otázek, budete volit tohoto člověka, který před deseti lety řekl tohle, získáte jeho nevolitelnost a navíc kandidáta do rady odradíte tak, že už nikdy nikam kandidovat nebude. Chcete konkrétní jména, kdy se tak stalo?"
Ale vy se snažíte o založení spolku koncesionářů, která bude dělat co?
"Hlídat své do televize investované peníze. Když každý měsíc do televize vkládám 135 korun, chci do toho mluvit. Chci například vědět, kolik nás koncionářů se skládá na plat ředitele, dále kolik poplatků je potřeba na plat moderátora, který se v pořadech, jež moderuje, ptá stále pořád stejných údajných nezávislých znalců a chci znát i další informace. Chci vědět, za co televize utrácí tolik peněz na podivné projekty, průzkumy, o kterých rozhodují lidé přihrávají svým kamarádům kšefty."
A jak by Spolek koncesionářů měl pracovat?
"Normálně, třeba jako Svaz pacientů nebo Svaz cestujících ve veřejné dopravě. Členem se může stát každý, jehož rodina má televizi a tudíž platí koncesionářské poplatky. Spolek bude nepolitický, ale to neznamená, že v něm nebudou lidé, kteří se o politiku nezajímají. Budeme chtít znát, kolik nás konkrétní lidé v televizi stojí. Každý člen bude mít možnost každý měsíc hlasovat v anketě o nejvlídnější hlas z televizní obrazovky zpráv, o nejhezčí oblečení pro ten měsíc vybraných redaktorek či moderátorek, dále se bude hlasovat o nejhloupější otázku dne, týdne a měsíce, o nejzajímavější zprávu dne, týdne a měsíce a o nejpitomější odpověď dne, týdne a měsíce. Budeme každý měsíc znát, kdo nevíce v televizi ječel. Zkrátka a dobře, spolek bude televizi pomáhat, hodnotit její práci v terénu, upozorňovat na chyby, ale na druhé straně pochválit i to, co se televizi podaří. Pevně věřím tomu, že když se tento návrh uvede do života, bude z toho nadšený i samotný současný ředitel televize a bude se stydět, že formou různých domluvených průzkumů prováděl agitaci, aby se zvyšily koncesionářské poplatky. "
Co je vám do toho, jaký berou v televizi lidé plat?
"Nezlobte se, ale proč bychom to neměli vědět. Koncesionářký poplatek je svým způsobem jinak nazvaná daň, které se nevyhnete, pokud máte doma televizi. Vkládáme do televize každý měsíc 135 korum, což pro mnoho důchodců je setina důchodu. Kolik je nás tisíce takových, kteří se každý měsíc skládáme jenom na plat ředitele nebo ještě více? Je nás 500 nebo ještě více, kteří se skládáme na plat redaktora, který v živém vstupu nazve současného premiéra bývalým premiérem, aniž by se mu omluvil za svoji blbost?"
Jak chcete získat finance na činnost tohoto podivného spolku?
"Spolek by mohl získávat z každého koncesionářského poplatků jednu tisícinu, což je maličkost. Konkrétně je to jen po zaokrouhlení na sudou pouhých 14 haléřů. Když se 14 haléřů vynásobí počtem koncesionářů, tak to by byla částka, která by stačila na úhradu velmi skromného aparátu. Činnost spolku by byla založena i na práci dobrovolníků."
Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy Kachna. Nu a tak Prvnízprávy.cz pečou Kachnu v tomto případě na neděli ...
(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)