Je velice vágní míchat pojmy. V politice a ideologii je totiž, jak se zdá, dovoleno vše . Je tak snadné zvednout prapor ve jménu boje proti pohanství, kapitalismu či rasismu, píše v komentáři pro MF Dnes spisovatel Vlastimil Vondruška.
Vlastimil Vondruška, spisovatel
25. června 2020 - 07:20
Vzpomeňte si na jednu z proslulých televizních reportáží z mosteckého Chánova, kde kamera ukazovala vybydlené a zdevastované byty. U mikrofonu měl redaktor postarší Romku, která rozhořčeně křičela: „V Čechách je rasismus. Podívejte se kolem, jak tu musíme žít.“ Jaksi ale zapomněla dodat, že ty byty si zdevastovali sami.
V našem životě musí totiž rozhodovat zdravý rozum s přirozenou logikou, nikoli fráze a ideologická dogmata . Soužití je možné jen tehdy, pokud se obě strany chovají odpovědně a sebekriticky . Není nic horšího než svalovat vlastní neschopnost na jiné.
Ať se na mne aktivisté nezlobí, ale pálení děl velikánů evropské vědy a umění proto, že to je odkaz „bílého muže“, mi připadá nejen jako fanatismus, ale i akt závisti. Neznám samozřejmě do detailu starší africkou literaturu, ale troufnu si říci, že tam díla na úrovni „závadných autorů“, jako je Swift, nebo Defoe, nenajdete. Četbou příběhů Gullivera, Robinsona Crusoe, Scarlett O´Harové či Tin Tina prý jasně dokazujeme náš rasismus. Tuhle smutnou poznámku jsem si jako spisovatel odpustit nemohl.
Miluji naše dějiny a kulturu. Jsem hrdý na to, co jsme za staletí dokázali. Vše, čím jsme si prošli, patří do dějin „bílého muže“. Nebyli jsme sice koloniální velmoc, neobsazovali jsme cizí kontinenty, ale patříme k evropskému civilizačnímu proudu.
Umím si představit, jak mě teď opět někteří znectí, ale za sebe prohlašuji – nestydím se za to, že mým předkem byl „bílý muž“.
Existují totiž postoje, v nichž nesmí rozhodovat jen suchý jazyk teorie , ale také cit a srdce. Rozumím tomu, že studenti z Afriky hájí své předky, i když někdy způsoby značně agresivními. I oni jednají na základ svého citu. Jednejme na základě svého citu i my. A stejně jako oni chraňme čest našich předků a nešlapejme po odkazu vlastní civilizace a kultury.