Miliardář a globalista George Soros má dlouhé pazoury a vliv uplatňuje i v České republice. Má vazby hlavně na sluníčkářské politiky a sluníčkářská média a činnost zde vyvíjí jeho nadace Open Society. Vazbu lze vystopovat u médií Zdeňka Bakaly či u Pirátů a TOP 09.
Daniela Drtinová z Bakalova DVTV byla mezi lety 2014 až 2019 členkou správní rady Sorosova Open Society Fund Praha. Připomeňme například, že Nadace Open Society Fund (OSF) udělila Novinářské ceny za rok 2018, kdy v nominacích byly hojně zastoupené i články redakcí z vydavatelství Economia a některé z nich si dokonce odnesly ocenění ve svých kategoriích... Ruka ruku myje.
V oblasti psané žurnalistiky byly na nejlepší rozhovor nominovány tři ženy. Tereza Engelová z webu Hlidacipes.cz za rozhovor s mužem, který vyrůstal pod vládou Talibanu a varoval před tím, aby čeští vojáci opouštěli Afghánistán. Dále Radka Smejkalová z webu Interview (nyní působí v Denníku N) za rozhovor „S nadšením se necháme ukamenovat“ a Kateřina Šafaříková z Respektu za rozhovor s francouzským spisovatelem Philippem Lanconem, který zázrakem přežil vystřílení redakce Charlie Hebdo. Právě tento rozhovor redaktorky Respektu byl Sorosovou nadací vyhlášen jako nejlepší.
Ivana Svobodová z Respektu byla nominována se svou „výpravou za lidmi, kteří na sítích šíří nenávist,“ nazvanou „To dítě utopit!“. V ní například pronásledovala oceňovaného hasiče ze Šumavy za internetový komentář, ve kterém k výzvě k utopení dítěte v diskusi připsal „jako krysy“.
Kategorie „Nejlepší komentář“ je pak výlučnou záležitostí karlínského newsroomu Bakalova vydavatelství Economia. Nominováni byli David Klimeš z týdeníku Ekonom, Martin Novák z Hospodářských novin a Martin Uhlíř, píšící tamtéž pro Respekt. Vítězem se nakonec stal David Klimeš. Není přitom zřejmé, za jaké komentáře ocenění dostal. V roce 2018 psal například o Babišově migrační cestě do pekel, nebo o tom, jak běžíme „Vstříc ruským Dukovanům“.
Východní Evropa podle Karla Schwarzenberga stále potřebuje lidi, jako je George Soros. A pokud se jí jich nebude dostávat, mohla by se opět vrátit do časů, kdy jí vládl autoritatismus. Schwarzenberg, který se se Sorosem zná tři desítky let, to sdělil v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Bloomberg. „Bez Sorose a jeho vlivu by východní Evropa byla výrazně chudší a zaseklá v komunistickém způsobu myšlení,“ citoval Schwarzenberga Bloomberg.
Piráti mají zase vazby na Sorosův Open Society Fund přes poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka, který díky nadaci Open Society Fund, kterou založil George Soros, studoval dva roky ve Velké Británii. Ferjenčík pracoval i pro Rekonstrukci státu rovněž financovanou Open Society Fund George Sorose.
Připomeňme také, že Piráti nominovaly do Rady ČTK Josefa Šlerku, což je člověk napojený na sorosovské globalisty. Šlerka podporuje globalistickou a neomarxistickou agendu a spolupracoval i s Open Society Fund George Sorose. A Ivan Bartoš hovořil o spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky, který je rovněž placen OSF...
V ČR Sorosův Open Society Fund například financuje projekt Hlídací pes či organizaci Člověk v tísni nebo Transparency International.
V letech 2014–2016 zaslalo Ministerstvo financí ČR Nadaci Open Society 176 701 398 Kč.
Open Society Fund podpořil kupříkladu projekty gender studies Jiřiny Šiklové. Další projekty jsou například S tebou ne aneb Prevence násilí na ženách v sexbyznysu, Gender v inovacích – inovace v klastrech, Prevence homofobie a šikany mladých LGBT osob, Systémová změna v diskriminačním zobrazování žen a mužů v reklamě, Technika a ICT – Cherchez la femme!, Podpora odbourávání genderové segregace v Plzeňském kraji, Rovnost 2.0 – romské dívky a chlapci v českých školách, Rovné příležitosti žen migrantek, Pozor na rozdíly v odměňování žen a mužů!, Zlepšování antidiskriminační a sociální legislativy ve prospěch znevýhodněných žen, Neúplatné ženy?, Genderová dimenze korupce, Audiovizuální produkce v podpoře genderové rovnosti nejen ve školství, Muži proti násilí na ženách a dětech: sdílení dobré praxe v Norsku a v ČR a další.
Poslanci SPD nedávno navrhli zákon, aby neziskové organizace směly dostávat peníze ze zahraničí výhradně bezhotovostně. Částky převyšující 5000 eur (zhruba 127 500 korun) by musely vést na zvláštním účtu, který umožňuje veřejnou kontrolu (Toto opatření se netýká členských příspěvků.). Byl by tak zřejmý dárce peněz. Cílem tohoto návrhu je, aby všechny příjmy nad tuto částku musely být vedeny na transparentních účtech. Je legitimní, aby veřejnost znala původ prostředků, které organizace získávají od zahraničních dárců.
Úprava primárně nesměřuje na zájmové organizace, které jsou založeny výhradně na členském principu a které jsou v českém neziskovém sektoru nejpočetnější (např. myslivecká jednota, Sokol, zájmoví sběratelé a další), z nichž některé mohou mít také zahraniční členy.
Hnutí SPD podporuje neziskové organizace, které pomáhají našim potřebným lidem, ale dlouhodobě vyzýváme k ukončení dotování takzvaných „politických neziskovek“ z veřejných peněz, a zejména těch, které jsou napojeny na finančníka a neomarxistického globalistu George Sorose a které podporují nelegální migranty.