Spolková zpravodajská služba tvrdí, že sledování e-mailového provozu německých obyvatel, se rázně upravilo. Kromě toho, že toto tvrzení není ověřitelné, obsahuje pozoruhodné doznání: To znamená, že tajné služby za dohledu kancléřky Merkelové, předávaly soukromé informace Němců dál k Američanům.
Spolková zpravodajská (tajná) služba BND se podle zprávy Süddeutsche Zeitung takřka přes noc přeorientovala na sledování internetu pro americkou tajnou službu NSA. Od začátku týdne už internetový provoz není sledovaný, sdělil Süeddeutsche Zeitung (SZ) během čtvrteční noci. Dříve BND po konzultaci s úřadem kancléřky po USA požadovala, předložení jasného důvodu pro sledování každé osoby nebo instituce. Tajná služba sdělila, že v tak krátkém čase nebude možné takové zdůvodnění poskytnout.
Oficiálně špióni nejsou zcela neaktivní. BND podle SZ tvrdí, že po přenastaveném sledování e-mailů se v bavorském Bad Aiblingu odposlouchávají jen telefony a faxy. Toto tvrzení má v neposlední řadě preventivně zabránit tomu, aby někdo nepřišel s nápadem o lepším využití peněz daňových poplatníků, než je špiclování celého národa.
Také na druhé straně Atlantiku zkouší státem placení vyzvědači vyvolat dojem, že s plnou zodpovědností reagují na kritiku německé veřejnosti. Americká tajná služba NSA svojí spolupráci s německou spolkovou zpravodajskou službou (BND) v Bad Aiblingu se důsledně zúžila na podporu především z německé strany. NSA se podle informací německé tiskové agentury (Deutsche Presse-Agentur) teprve začátkem týdne rozhodne, zda k monitorování internetové komunikace přes satelit v krizových oblastech se prozatím nebude spoléhat na podporu z BND. Tomu předcházel požadavek z německé strany, že NSA musí ke každé osobě nebo instituci, kterou s jejich pomocí chtějí špehovat, musí poskytnout explicitní zdůvodnění.
Jestli je z toho všeho něco špatně, tak se to nedá ověřit. Cudnost, se kterou se najednou chlubí, má být s vysokou pravděpodobností finta, jak diskuzi ukončit. Jestli tajné služby opravdu dělají něco, co by neměly, pak to podléhá přísnému utajení. Je docela možné, že spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou jen dosud mírně kontrolované služby, budou ve své práci v pozadí dál pokračovat. Ve všech předchozích skandálech tomu tak alespoň bylo.
Tentokrát s jediným rozdílem: Ronald Pofalla neoznámil konec aféry ,,ex offo“. Kvůli železniční stávce zůstal totiž v dopravní zácpě. Důvěrník Merkelové, se totiž po skončení své slavné politické kariéry stará o hladký chod německých drah Deutsche Bahn.