Příští rok budou v Londýně vztyčeny dvě mohutné skulptury k oslavě masové migrace, odhaluje Guardian.
V pondělí, tj. na teprve druhé oslavy výročí britského skandálu Windrush, bylo oznámeno, že v londýnském okrsku Hackney budou v roce 2021 vztyčena díla umělců Thomase J. Price a Veroniky Ryan. Výročí Windrush připomíná počátek éry moderní masové migrace v Británii v roce 1948 a tento svátek byl zaveden v roce 2018 jako připomínka toho, jak byla generace migrantů, kteří přišli po válce, kvůli chybě vlády zadržena a deportována, což vyvolalo ohromný skandál.
Díla, k nimž patří i skulptura ovoce a devítinohá socha Hackney jsou „prohlášením hrdosti“ členů tzv. Windrush generace a jejich potomků, uvádí starosta Hackney Philip Glanville.
Tento labouristický politik řekl, že uvedená nová díla nebudou „odpovědí na to dohadování o sochách,“ které se objevilo spolu s protesty – Na černých životech záleží (BLM) – během nichž demonstranti vandalsky útočili na bílé osobnosti po celé Británii a strhávali je.
„Já si ale myslím, že to je záloha k nápravě něčeho špatného a šance spatřit větší diverzifikaci veřejného prostoru rozmanitými lidmi,“ řekl v poznámkách pro Guardian.
Price, pro jehož minulá díla byly typické naturalistické skulptury mužů z barevných komunit (vyobrazeni výše), řekl Guardian, že doufá, že ty sochy upozorní na deficit nikoliv bílých soch v Británii, spolu s tvrzením, že „jejich reprezentace je neuvěřitelně důležitá.“
„Tak hrozně to chybělo, že jsme je neměli. Počet veřejných soch nikoliv bílých lidí můžete spočítat na prstech jedné ruky a to je pro černé lidi ještě horší. To, aby vás vystavili, musíte být Nelson Mandela. A to je neuvěřitelné. A i tak se na to pohlíží jako na normální,“ řekl.
Jeho dílo, hlásí tyto liberální noviny, bude devět stop vysoká bronzová postava „vytvořená za pomoci foto-archivů a 3D digitálních skenů“ obyvatel londýnského okrsku Hackney, jehož obyvatelstvo ze 40 procent barevné a 36 procent jsou bílí Britové, uvádí poslední sčítání.
Price to komentuje: „Pro lidi, kteří tu jsou dnes, kteří jsou Britové, ale musíme zodpovědět otázku: ‚Odkud opravdu jste?‘ Uvidí, že tu je skulptura tyčící se devět stop vysoko a vyhlížející jako někdo, koho znají z centra Hackney.“
Mezitím v Montserratu narozená sochařka Ryan navrhla sochy ovoce a zeleniny z Karibiku, o čemž říká, že to představuje myšlenku migrace a identity.
„Vzpomínám, jako jsem jako dítě chodila se svou matkou na trh v Ridley Road nakupovat ovoce a zeleninu, látky a věci na šití,“ řekla.
„Hnutí ovoce a zeleniny po celém světě historicky předvádí způsob, jak byli lidé součástí tohoto hnutí. Mnoho ovoce a zeleniny má svůj původ v Asii a v Africe. Vnímání původu a náležitosti k určitým místům je rozšiřující součástí této debaty.
Price dodal, že ta díla poskytnou lidem „pocit viditelnosti, napojení, náležitosti a vlastnictví historie, k níž nesměli plně přistupovat,“ údajně proto, že se nevyučovala v britských školách.
Zprávy o těchto skulpturách přichází krátce poté, co londýnský starosta Sadiq Khan oznámil revizi monumentů britské metropole a slíbil některé monumenty považované za neslučitelné s „diverzitou“ nahradit oslavami komunit LGBT a etnických menšin.
Tento kontroverzní starosta předtím v rámci této linie slíbil podporu pro několik nových monumentů, jako je memoriál Windrush generace, Národní memoriál Sikhské války a memoriál Stephena Lawrence, černého muže, kterého zavraždili před téměř třemi desítkami let bílí muži.
V době, kdy je otroctví celosvětově po dlouhé době na vrcholu, kdy Londýn je známý jako ohnisko této moderní formy zločinnosti, tak Khan také požadoval vytvoření Národního muzea otroctví k „boji s rasismem“, který by se měl zaměřit na britskou roli v transatlantickém obchodu s otroky.
Getty Images
22 Jun 2020
Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/06/22/london-erect-statues-mass-migration/
www.reformy.cz