1. července 2020 - 03:20
Uplynulo právě 70 let od začátku korejské války.
Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?
„Bylo to 25.června a bylo to 70let. Bylo to v situaci, která je pro asijskou část mezinárodní politiky rozhodně přitažlivější než nějaké hádání v Evropě o brexitu. Ta událost je významná pro celou Asii a kupodivu i po těch 70 letech není zcela vysvětlen důvod války . Víme, že došlo k nějakým dohodám a nedohodám mezi USA a Sovětským Svazem. V té době měl Sovětský Svaz už atomovou bombu, takže síly na Korejském poloostrově byly vlastně vyrovnány a jedna z nejnovějších verzí proč k té válce došlo , že to byl omyl nějakého amerického prezidenta nebo ministra zahraničních věcí, který vysvětloval kde jsou americké zájmy na asijském kontinentu a přitom ale nezmínil Koreu, takže údajně se sovětská špionáž nebo diplomacie domnívala, že Stalin dal souhlas Kim Ir-senovi k zaútočení na Jižní Koreu a dobyl jí. Podle mě je to spekulace, ale nemůže být příliš daleko od nějaké historické pravdy.
Mě na korejské válce zajímá ale jiná věc, mně se zdá, že se o Koreji vždy mluví v rámci geopolitických zájmů, ale vzpomínám na Korejce, ať už jsou ze severu nebo z jihu, to byli největší oběti toho válečného běsnění, které trvalo 3 roky a bylo neuvěřitelně kruté.
Pro Korejce je to téma samozřejmě živější než pro kohokoli jiného a je neseno korejským nacionalismem, dramatickým prožitkem korejská války," říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz. .
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)