„Umělecká komise Bostonu dnes hlasovala jednomyslně pro to, aby byly bronzové postavy Pomníku emancipace odstraněny z Park Square,“ uvádí se v prohlášení komise.
Jde o sochu, která zobrazuje Lincolna v životní velikosti s rukou vztaženou nad černochem, který vedle něho klečí a má na rukou roztržená pouta. Datum demontáže pomníku není zatím známo. Komise se rovněž zasazovala o to, aby byla projednána možnost postavení pomníku na jiném místě, kde bude lidem přístupný.
Celá řada soch byla odstraněna na základě rozhodnutí úřadů nebo zbourána davem v posledních týdnech v souvislosti s hromadnými protestními akcemi po smrti Afroameričana George Floyda vinou policistů v Minneapolisu. Jde o pomníky vojáků a generálů otrokářské Konfederace z dob občanské války v USA a také sochy prvního objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba, kterého obviňují levicové extremisté z genocidy původních obyvatel Ameriky.
Abraham Lincoln byl 16. prezidentem USA, za jehož vlády a jehož přičiněním bylo v zemi zrušeno otroctví. Lincoln podepsal výnos o zrušení otroctví na území USA v roce 1862, což bylo zakotveno v Proklamaci o osvobození otroků z roku 1863. Podepsal rovněž 13. dodatek Ústavy USA, který nabyl platnosti o dva roky později a zakázal otroctví a nucenou práci.
Guvernér státu Mississippi Tate Reeves podepsal zákon o změně vlajky státu kvůli tomu, že na ní byla symbolika Konfederace. Ceremoniál podepsání vysílala televizní stanice CBS News.
Příslušný návrh zákona schválila dříve Sněmovna reprezentantů a Senát zákonodárného shromáždění tohoto státu. Kvůli protestům proti rasismu zahájili zákonodárci diskusi o sporné symbolice Konfederace, která byla na vlajce státu od roku 1894. Vlajka státu Mississippi je jedinou v USA, na níž tato symbolika ještě zůstávala.
„Od nynějška to je zákon,“ prohlásil guvernér po podepsání dokumentu. „Vlajka je symbolem naší současnosti, našeho lidu a naší budoucnosti. Z tohoto důvodu potřebujeme nový symbol,“ řekl Reeves v televizním proslovu před aktem podepsání zákona. Není zatím známo, jak bude vypadat nová vlajka tohoto státu.