• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    EU prostřednictvím dovozu podporuje nelegální odlesňování v tropech

    10-5-2015 NWO Odpor 88 367 slov zprávy
     

    abholzung-amazonasBruselská environmentální organizace FERN ve svojí nové studii nevystavila EU dobré vysvědčení. Díky poptávce totiž podporuje ilegální odlesňování v tropech. Už od přelomu tisíciletí každé dvě minuty mizí les o ploše fotbalového hřiště.



    V roce 2012 se podle FERNu dovezly produkty v hodnotě šest miliard eur, kvůli kterým pokračuje odlešňování. Pět velkých členských států EU, podle této nevládní organizace (NGO) jsou největšími spotřebiteli, kteří jsou zodpovědní za ¾ dovozu těchto produktů do EU: Velká Británie dováží hovězí maso, Francie sóju, Německo a Nizozemsko palmový olej a Itálie kůži. Německo se zbožím v hodnotě asi 800 milionů eur patří mezi hlavní dovozce.


    Podle autora studie Sama Lawsona, je to čtvrtina obchodovaného zboží po celém světě. Okolo 60-ti procent výrobků, které jsou spojené s nezákonnou těžbou dřeva, pochází z Brazílie. Tam se půda používá především k chovu dobytka a pěstování sóji. Sója, která je bohatá na bílkoviny, se z velké části používá jako krmivo pro dobytek.


     


    Pěstování sóji ničí lesy


    Podle současných odhadů americké ekologické organizace Forest Trends, je 90 procent těžby lesa v Brazílii nelegální. Dalších 25 procent pochází z Indonésie, odkud pochází především palmový olej a ovoce. S odstupem následuje Malajsie, Paraguay, Argentina a Uruguay, kde jsou škody na životním prostředí obzvlášť závažné. Podle Lawsonovy prognózy v budoucnu poroste význam i jiných dodavatelů. Jako příklady uvedl latinskoamerické země, některé africké země a dále země jako je Papua Nová Guinea, Kambodža a Laos.


    ,,Taková spotřeba EU ničí nejen životní prostředí, ale přispívá ke změně klimatu“, řekl autor studie Lawson. Protože je odlesňování nelegální, také podporuje korupci (Viz. video: Člověk nebo mýtus? Globální klimatická válka). To následně vede k násilí a porušování lidských práv.


    Existují sice směrnice Evropské unie, které se týkají dovozu dřeva. Např. se nesmí obchodovat se dřevem z ilegální těžby. Problém je ale mnohem širší: Stromy se kácejí především kvůli tomu, aby se získal prostor pro zemědělství. Zástupci ekologické organizace proto vyžadují komplexní akční plán EU. Ten má zajistit, aby se udržitelně produkovaly pouze legálně získané suroviny.


    Spotřebitelé mají částečně možnost, podívat se na věc zblízka: U palmového oleje od konce roku 2014 podle předpisů EU, není povoleno schovávat se mezi ,,rostlinné oleje“. Musí být jasně deklarován.


    Zdroj: http://www.pravda-tv.com/2015/05/eu-foerdert-durch-importe-die-illegale-abholzung-in-den-tropen/


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑