Zbygniev Brzeziński napsal, že „globální prvenství Ameriky závisí bezprostředně na tom jak dlouho a jak efektivně bude zachováno její prvenství v Eurasii“. To napovídá, že na summitu ŠOS v Ufě by měly Rusko, Čína a Indie prohovořit vojensko-strategické partnerství na tomto kontinentě. V této věci je podstatné Rusko, neboť jen ono je v jaderné válce schopno zničit USA.
Návrh na Moskevské mezinárodní konferenci o otázkách bezpečnosti, který předložil ministr obrany Íránu Dehghan, aby bylo sjednoceno úsilí v boji proti hrozbám USA a jejich spojenců v regionu, není od věci. Íránský zástupce uvedl, že jeho země je připravena k rozšiřování spolupráce. Za touto myšlenkou stojí rovněž duchovní vůdce ajatolláh Chameneí.
Podle ministra obrany Íránu by chtěla jeho země vytvořit vojenskou alianci nejen s Ruskem, ale i s Čínou a Indií. Obě země jsou k Íránu přátelské. Obě v podmínkách sankcí Íránu pomohly (Čína kupovala íránskou ropu a rovněž Indie ji nepřestala kupovat i přes tvrdý nátlak USA). Dehghan svůj návrh vysvětlil jednoduše – existencí společného nebezpečí v regionu od Islámského státu a dalších islámských salafistických teroristických skupin, podporovaných USA, Saúdskou Arábií a Izraelem. Tyto země se snaží přesměrovat časem teroristické skupiny do Afghánistánu, na Kavkaz, do Střední Asie, do Indie, do západní Číny a dokonce i do Evropy. Další nebezpečí vidí ve „vytvoření a rozmístění kybernetické armády a americké výhradní panství ve virtuálním světě“.
S přihlédnutím k takovému nebezpečí požádal ministr Dehghan „podpořit myšlenku na rozvoj mnohostranné obranné spolupráce mezi Íránem, ČLR, RF a Indií jako protipól cíleného rozšiřování NATO na východ, rozmístění protiraketového štítu v Evropě a vážné koncentraci amerických sil u jihu a východu Číny, současně s posunem takfiristických (salafistických) proudů směrem k citlivým a důležitým regionům Střední Asie a Kavkazu.“
Pro Rusko je toto velmi vážné nebezpečí a samo se s tím nevypořádá. IS nejednou vyhrožoval, že je Rusko spolu s Amerikou jeho hlavním nepřítelem. Podle FSB je mezi bojovníky 1700 ruských občanů. Nebezpečí odtud hrozí i Číně, která má 20 milionů muslimů v Ujgurské autonomii. Taktéž Indie bojuje proti mnoha teroristickým skupinám, které se zaměřují i na Írán, Afghánistán a Pákistán. O situaci v Afghánistánu se musí zajímat i Rusko, neboť hranice mezi Afghánistánem a Tádžikistánem je propustná a celá Střední Asie je plná extrémistických hnutí.
Kyrgyzie je obdařena extrémisty v oblasti Oš a Uzbekistán ve Ferganské dolině, kde je extrémismus potlačován prezidentem Karimovem. Žádná ze čtyř zemí (Rusko, Írán, Čína, Indie) nehodlá přímo bojovat se Saúdskou Arábií, ale mají objektivní zájem na zadržení jejího vlivu.
Čína, Rusko i Indie mají možnost bojovat s islámským terorismem. Jsou však dvě okolnosti, které hovoří proti vojenské alianci. Za prvé se Čína nepřátelí s Indií, mají vážné územní spory a za druhé Rusko a Írán mají přátelství jen momentální a konjunkturní, proti USA, ale jinak jsou v ropném a plynovém sektoru soupeři.
Indie se s Čínou domlouvá na výstavbě a využívání pozemní hedvábné cesty (železnice a dálnice), které chtějí vést přes Írán a Rusko do Evropy a konjunkturní přátelství Íránu s Ruskem vypadá na dlouhodobé. Rusko bude ještě dlouho pod sankcemi a Írán nepřestane rozvíjet svůj jaderný program. Zbraně a energetické technologie bude kupovat ruské, nikoliv západní, či čínské nebo indické.Taktéž východní směr rozvoje Ruska napovídá, že se ekonomiky východních gigantů budou propojovat. V perspektivě jsou i společné projekty na plynovody a ropovody přes Afghánistán.Budou se muset nějak střežit, možná opět společnými ozbrojenými silami.
Írán s Indií mohou být přijaty za plnoprávné členy ŠOS na schůzce v Ufě v červenci. Tak by zahrnovala osm zemí – Rusko, Čínu, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Uzbekistán a nově Írán a Indie. ŠOS si dala za úkol bojovat proti terorismu a Západ ji vidí jako obdobu NATO. Přijetí obou velkých států bude znamenat vytvoření plnohodnotného systému bezpečnosti na ohromném území s účastí většiny zemí Střední Asie. Ty vstupují do dalšího obranného bloku, ve kterém funguje Rusko – do Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB).
Prezident Putin připravil organizační setkání s vůdci ŠOS ještě před summitem v Ufě. Ministr veřejné bezpečnosti Číny po jejím ukončení řekl: „Čína je připravena koordinovat akce se všemi stranami a upevňovat v rámci ŠOS spolupráci v bezpečnosti.“ Podstatu shrnul v jedné větě: „Spolupráce v zajištění bezpečnosti musí být rozvíjena pro ochranu národní bezpečnosti každého člena ŠOS, všeobecnou bezpečnost a sociální stabilitu, ale rovněž trvalý mír a celkový rozkvět celého eurasijského regionu.“
Když měl Sovětský svaz Varšavskou smlouvu, byl silnou mocností. Dnes Saúdská Arábie sestavila desetičlennou koalici proti Jemenu, v níž je i Pákistán a Turecko, a RB OSN k tomu nic! Jakou koalici může sestavit Rusko proti přímé agresi NATO?
Převzato z EUportál.cz