Momentálně v Rusku žijící „bojovník za spravedlnost“ a „velký debunker“ Edward Snowden slaví. Americký Kongres oficálně schválil zákaz totálního dohledu ze strany Národní bezpečnostní agentury (NSA). Kromě toho má dokument podporu i u současného prezidenta Baracka Obamy, jak dnes informovalo RBC „News“.
Proč Snowden vyhrál tajnou bitvu s americkými speciálními službami? Uplynuly téměř dva roky, co bývalý spolupracovník CIA a NSA předal deníkům The Guardian a Washington Post utajované informace týkající se globálního dohledu nad občany i politiky. Během této doby Edward Snowden odtajnil obrovské množství velmi specifických dat, zprávy o nichž způsobily velký ohlas mezi veřejností a mezi politiky. Jeho činy poskytly informační základnu v boji proti „americkým odborníkům“, který podpořily desítky zemí.
Chtěl bych poukázat na velmi zajímavou skutečnost. O něco dříve, 11. května v Ženevě zasedala Rada pro lidská práva (HRC), které se zůčastnilo 47 zemí a kde USA čelily hromadné kritice ze strany zemí, které jsou jejími členy.
Připomínky byly následující: obecné zhoršení situace v oblasti lidských práv v zemi, vojenská věznice Guantánamo, rostoucí policejní bezpráví. Zajímavé je to, že jednou z podmínek pro splnění všech opatření, které musí USA přijmout pro zlepšení situace v zemi, byl i požadavek na okamžité přijetí právního dokumentu zakazujícího hromadný dohled nad lidmi. Podle slavného pana Snowdena měl Bílý dům v momentě odhalení „zájem“ o 1 miliardu lidí z celého světa, včetně 35 členů současných vlád.
Že by se USA v reakci na kritiku mezinárodního společenství rozhodly tak rychle, a co je nejdůležitější, správně reagovat? Cítím v tom nějaký trik, milí přátelé. Minimálně se Bílý dům pokusí tu kartu za něco vyměnit, jelikož zřejmě se nechce vzdát svého. Přes podporu Kongresu (338 – pro, 88 – proti) a souhlas úřadujícího prezidenta Obamy, musí být návrh zákona přijat většinou v horní komoře paramentu USA, což je Senát. A protože tam sedí v podstatě hlavně zástupci republikánské strany, pak je velká pravděpodobnost, že bude návrh zákona zamítnut. Stejně jako v minulosti, zbývá doufat v leší časy….
Podle mého názoru jsou procesy, které probíhají v USA, jako je zákaz dohledu NSA, jen prachem v očích mezinárodního společenství na pozadí razantně se zhoršujícího geopolitického postavení USA na Blízkém východě a na Ukrajině. Kromě toho, ostrá kritika ze strany členských zemí Rady pro lidská práva se také stala jakýmsi stimulem pro pozitivní kroky USA. Ale my všichni stejně víme, kde je zakopaný pes, a místo toho, abychom podléhali machinacím Bíleho domu, budeme i dále se zájmem sledovat situaci.
Anton Orlovskij
Speciálně pro Politikus.ru