Před několika dny byl Den matek. Děti pro svojí mámu rády samy něco vyrobí. Během vyučování ručních prací nebo v dílnách ve škole často k tomuto účelu něco vyrobí. V Rakousku se mamince nebo tatínkovi může stát, že je jejich potomek ze základní školy obdaruje vyrobeným modelem penisu nebo vagíny.
Výchova k rovnosti
Z celé řady brožurek, které učitelům doporučuje ministerstvo školství, se dá také najít 250-ti stránková kniha ,,Princip vzdělávání, výchova k rovnoprávnosti žen a mužů – informace pro realizaci na základní škole“ („Volksschule“). V ní se dají najít konkrétní návrhy, jak této rovnosti lze dosáhnout, mimo jiné na straně 65:
Collage: Jak vypadá mé pohlaví
Mnoho dětí a mladistvých neví, jak jejich vnitřní (i vnější) pohlavní orgány vypadají a kde leží. Ke cvičení se jim rozdělí vyobrazení mužských a ženských pohlavních orgánů a potom se vyzvou, aby je samy jednoduše ,,vymodelovaly“. Dvě malé skupinky (nejlépe stejného pohlaví) dostanou velký kus papíru s předlohou mužských a ženských pohlavních orgánů (např. z knihy biologie) a materiály ke tvoření (ručníky, kuličky, vata, bavlna, barevný papír, lepenkové trubičky atd.)
Každá skupina nyní vytvoří pěkný obraz z vlastních pohlavních orgánů. Taková díla fotografovat a udělat z nich malou výstavu ve třídě, to je podnět pro další rozhovory.
V tomto cvičení se má zprostředkovat uctivý postoj k pohlavním orgánům a vlastnímu pohlaví. Vytvořit tak jiný přístup k těmto nejvíce tabuizovaným a (znehodnoceným) devalvovaným oblastem těla.
Dobře si zapamatujete – modely mají vyrábět děti ze základních škol od šesti do deseti let. Odpovědné za takové nápady jsou tři dámy ze ,,Sdružení pro rozvoj feministických vzdělávacích a výukových modelů“ (zkratka Efeu), který má za cíl ,,zvětšit povědomí o sexismech ve škole, vzdělávání a společnosti za účelem změnit stávající mocenské genderové vztahy“. Vydavatelem knihy je Spolkové ministerstvo pro vzdělávání, umění a kulturu (oddělení GM / gender a škola).
Nezenzurovaná TV: Sex a gender ve škole
Kromě tří žen z Efeu, se mezi autorkami nachází také jedna spolupracovnice (tím je myšlen jediný muž, který je mezi nimi) ze spolku ,,Samohláska“, který se podobnou brožurkou postaral o značné pozdvižení. O tom informovala Necenzurovaná TV (Unzensuriert.at) ve svém prvním pořadu k tématu ,,Vzdělání mezi rovnostářstvím a gender šílenstvím.“ (zde: Genderwahn“)