V České televizi se dějí věci a padají otázky jako například ta v Interview ČT24 ve středu 12. srpna 2020, kterou položila Jana Peroutková ministrovi zahraničí Tomášovi Petříčkovi. Redaktorku zajímalo, zda-li máme nějaké páky, abychom umravnili režim v Bělorusku.
Pohled do studia ČT, kde probíhal pořad Interview ČT24
13. srpna 2020 - 08:15
„Běloruské volby nebyly svobodné, země se vzdaluje od Evropské unie," prohlásil ministr zahraničí Tomáš Petříček, který věří, že situaci je možné řešit dialogem a ne tak, jak režim prezidenta Alexandra Lukašenka násilně potlačuje protesty.
Ministr Petříček také vyzval prezidenta Lukašenka, aby tvrzení o tom, že se Česko podílí na organizaci protivládních protestů, podpořil důkazy, pokud obvinění myslel vážně.
Ve středu 12. srpna 2020 si ministerstvo sídlící v Černínském paláci předvolalo běloruského velvyslance. Zástupci ministerstva vyjádřili podle ministra Petříčka nesouhlas s tím, co se v Bělorusku děje, ale také s průběhem předvolební kampaně, zatýkáním opozičních kandidátů a zamezení vstupu mezinárodních pozorovatelů do země.
Na sociálních sítích se události v Bělorusku a počínání českých politiků probírají i z jiných úhlů pohledu.
Část diskutujících se diví ostré kritice Andreje Babiše dění v Bělorusku zvláště, když sám poznal, jak je snadné naplnit desetitisícovými zástupy lidí Letenskou pláň požadují pod vedením šikovných aktivistů na tribuně odstoupení po volbách řádně ustanoveného premiéra a některých členů vlády.
Jiní diskutující připomínají zase tvrdé policejní zásahy proti demonstrantům ve Francii nebo v Barceloně, proti kterým nikdo z kritiků dění v Bělorusku tehdy neprotestoval. Inu taková je hnusná politika a je dobře, že někteří pozorní lidé to prokoukli.