Za pět let Rusko dva a půlkrát snížilo počet svých bojových hlavic. Ale to, co dělají Američané, ničí jakékoli vyhlídky na další kroky v jaderném odzbrojení. „Účastníci hodnotící konference o Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, která se koná v New Yorku, se nemohli dohodnout na závěrečném prohlášení,“ – řekl ruským novinářům v OSN ředitel Úřadu pro otázky nešíření a kontrolu zbraní při ruském ministerstvu zahraničí Michail Uljanov.
„Jaký bude závěr nyní nikdo nedokáže předvídat. Je možné, že v otázce závěrečného dokumentu dojde ke shodě, ale právě tak je možné, že ne. To pak bude všeobecně chápáno jako neúspěch celé konference. I když ve skutečnosti to je příliš kategorické hodnocení. Hlavní, co se podařilo, a to už se může potvrdit, je přehled toho, jak se realizuje smlouva. Proto se konference schází,“ – řekl Uljanov.
Uljanov také sdělil, že v době poslední hodnotící konference v roce 2010 činil počet nasazených jaderných hlavic v Rusku 3.900. O pět let později máme 1.582 jednotek, což je dva a půlkrát méně.
V roce 2010, Rusko a Spojené státy podepsaly Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní. Ve svém projevu při zahájení konference o revizi v Organizaci spojených národů americký ministr zahraničí John Kerry připomněl dřívější iniciativu prezidenta Baracka Obamy o dalším snížení amerických i ruských arzenálů na třetinu. Podle vyjádření Uljanova proces redukce stávajících skončí 5. února 2018. „Smluvní závazky budou splněny. Pokud jde o budoucnost, na této konferenci jsem řekl, že situace je nejasná, nemáme odpověď na otázku, co se bude dít dál, „- řekl.
„Ve světě nabírají na obrátkách negativní trendy, které podkopávají strategickou stabilitu a další vyhlídky na jaderné odzbrojení. A žádné z těchto negativních faktorů nepocházejí od nás. Pocházejí od Spojených států,“ – řekl Uljanov.
K těmto faktorům připojil akce protiraketového amerického programu Prompt Global Strike, odmítnutí Washingtonu vyjednávat o zákazu umisťování zbraní ve vesmíru a odmítnutí ratifikovat Smlouvu o všeobecném zákazu, stejně jako „vážnou nerovnováhu v konvenčních zbraní v Evropě.“ „Pro nás to jsou zcela protichůdné faktory, a nelze zcela vyloučit, že za určitých okolností budeme nuceni svůj jaderný potenciál zvyšovat. I když se to dělat nechystáme,“ – řekl.
Nicméně, podle jeho slov „to, co Američané dělají, situaci velmi komplikuje, a možná dokonce popírá jakékoliv vyhlídky na další kroky v oblasti jaderného odzbrojení.“ „To je objektivní realita. A my se tady (na konferenci o nešíření jaderných zbraní) snažíme toto vysvětlit, „- řekl ruský diplomat. Zdůraznil, že současná smlouva START, „nás plně uspokojuje“.
„V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné faktory, které by činily pokračování naší účasti zde neodpovídajícím zájmům Ruska, ale teoreticky taková situace může vzniknout, což bychom nechtěli,“ – zdůraznil Uljanov.
Rusko je také znepokojeno společnými jadernými misemi NATO, kdy nejaderné členské státy aliance získávají dovednosti použití jaderných zbraní. Moskva tyto mise chápe jako přímé narušení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. „Tyto otázky jsme postavili velmi rozhodně. Naši natovští partneři reagovali chorobně a začali dokazovat svoji nevinu. Přesvědčit se jim ale nepodařilo,“ – řekl.
V té souvislosti také informoval, že Hnutí nezúčastněných v průběhu konference rovněž vzneslo požadavek na začlenění „do závěrečného dokumentu ustanovení o tom, aby tato praktika byla ukončena“. „Takže reakce na náš postoj tu byla,“ – dodal.
V současné době podle Uljanova Smlouva o nešíření jaderných zbraní (která vstoupila v platnost v roce 1970) prochází „zátěžovým testem“. „Pokud dojde k jakékoli chybě a v situaci spěchu a nervového napětí pravděpodobnost podobného vývoje událostí se zvyšuje, nikdo ji nenajde,“ – zakončil Uljanov.