Zpráva publikovaná ruskou liberální opozicí neprokazuje obvinění z přítomnosti ruské armády na Ukrajině, ale západní média ji přesto v tomto smyslu používají. Pokusy o prokázání přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině dosahují nerealistických úrovní.
Ruská liberální opozice vydala zprávu v tom smyslu, přičemž se zdá, že byla z velké části připravena zavražděným ruským liberálním politikem Borisem Němcovem před jeho smrtí.
Reuters také publikuje krátkou zprávu pod žhavým titulkem Speciální zpráva – ruští vojáci odcházejí z Ukrajiny, v podstatě ve stejném smyslu.
Před diskuzí o těchto zprávách je třeba něco zdůraznit.
Nikdo včetně ruské vlády nepopírá, že lidé z Ruska bojují s milicemi v Donbasu.
K tomu ruská vláda prohlašuje, že toto nejsou vojáci poslaní do boje ruskou vládou. Jedná se o dobrovolníky, kteří šli bojovat z vlastní vůle.
Ruská vláda připouští, že někteří z těchto dobrovolníků slouží v ruské armádě. Nicméně uvádí, že jdou bojovat během svého volna (rozhodně to není absurdní myšlenka, navzdory posměškům ze strany některých západních komentátorů).
Co na rozdíl od toho říkají ukrajinská a západní vlády, a co se snaží dokázat zpráva Němcova a oznámení Reuters je skutečnost, že lidé z Ruska bojující po boku milicí v Donbase nejsou vůbec dobrovolníci, ale aktivní ruští vojáci poslaní do boje ruskou vládou.
Dokazuje Němcovova zpráva a oznámení Reuters, že to, co říká ukrajinská vláda a vlády západní je pravda, a že to, co říká ruská vláda je lež?
Krátká odpověď je ne.
Němcovova zpráva byla velmi schopně rozebrána Anissou Naouai z RT a budu postupovat podle těchto bodů.
Stručně:
Zpráva tvrdí, že ruským vojákům bylo nařízeno opustit armádu, aby se zachovala „možnost popření“ v případě jejich zabití nebo zajetí.
Ukazuje se, že zdrojem je příběh v ruských novinách (Kommersant) a informace byla údajně předána Němcovovi různými skupinami občanů. Žádná jména nebo detaily, které by mohly toto tvrzení potvrdit, nejsou uváděna.
Nařídit vojáků odejít z důvodu zachování „možnosti popření“ se stěží jeví jako dobrý nápad. Vojáci ve chvíli odchodu přestávají být podřízeni vojenské disciplině a nevztahují se na ně rozkazy. Nezdá se pravděpodobné, že by armáda poslala vojáky do bitvy tímto způsobem.
Stručně řečeno, zdá se mnohem pravděpodobnější, že vojáci, kteří odejdou z armády, jdou a bojují v Donbase jako dobrovolníci. To, co předkládá zpráva, vypadá spíše jako myšlenka civilistů jako je Němcov (kteří neznají dobře armádu) a nikoliv jako akce prováděná skutečnými vojáky.
Zpráva uvádí, že v Donbasu zahynulo 150 ruských vojáků v roce 2014 a 70 vojáků bylo zabito v roce 2015. Není uveden žádný zdroj. Prohlášení, že 17 parašutistů z Ivanova bylo zabito pochází z poznámky, načrtnuté na okraj samotným Němcovem.
Zpráva uvádí, že Rusko vydalo 53 miliard rublů (zhruba $1 miliarda) na válku.
Není uveden žádný zdroj. Ukazuje se, že toto číslo není nic víc než odhad podle kalkulací autorů.
Anissa Naouai říká, že podstata zprávy se skládá z příběhů posbíraných ze zpravodajských a sociálních médií. Rovněž BBC připustila tuto skutečnost. „Podstatná část zprávy je založena na faktech, které se již objevily v ruských a cizích médií v průběhu roku konfliktu na Krymu a na východě Ukrajiny.“
A co lze říci o oznámení Reuters? Ukazuje se, že není o nic lepší.
Ačkoliv oznámení zní, jakoby předkládalo důkaz přítomnosti ruských vojáků v Donbase a jejich rostoucí nespokojenosti s válkou, v závěru jde pouze o jediný rozhovor s jediným člověkem, který prohlašuje, že sloužil jako voják v proslavené Kantemirovské divizi, odkud raději odešel, aby nebyl poslán na Ukrajinu.
Tento člověk prohlašuje, že skutečně bojoval v Donbase jako tankista v létě roku 2014, ale že opustil divizi spolu s dalšími 13 vojáky, když mu byl v zimě dán stejný rozkaz.
Uvádí protichůdné důvody svého odmítnutí. V jednom bodě říká, že nemá nic společného s válkou na Ukrajině, a že si nemyslí, že by měl být poslán do boje neoficiálně. Jinde říká, že on a jeho kamarádi rezignovali, protože nedostali medaili a ocenění, které jim bylo slíbeno.
Reuters uvádí, že tento člověk byl jedním z pěti vojáků, kteří kontaktovali Reuters, a byli ze skupiny 14, kteří rezignovali. Nicméně všechna prohlášení v oznámení pocházejí od jedné osoby. Jestliže ti další čtyři něco říkali Reuters, potom to Reuters neuvádí.
Reuters uvádí, že zná jméno a detaily týkající se této osoby. Nicméně odmítá zveřejnit identitu z důvodu jeho ochrany před represemi.
Ale protože tato osoba neprovedla nic ilegálního, když hovořila s Reuters, není zřejmé, jakých represí se obává. Je faktem, že Reuters uvádí, že byl jedním ze 14 vojáků, kteří raději rezignovali z Kantemirovské divize, než aby byli posláni na Ukrajinu, a proto by byl snadno identifikován ruskými autoritami, které by tuto identifikaci již zcela jistě provedly do této doby.
Stručně řečeno, odmítnutí zveřejnění identity této osoby spíše vypadá jako výmluva na ochranu před dalšími otázkami, protože jeho příběh je pochybný.
Bez ohledu na to, jelikož o této osobě nic nevíme, je nemožné jeho příběh ověřit nebo prokázat a nelze jej brát vážně.
Na základě jeho výpovědi tak, jak ji uvádí Reuters, je vidět, že jde spíše o nahněvaného jednotlivce, rozčileného, že nedostal medaile a ocenění, na která si dělá nárok, jako odměnu za boj v Donbase v létě.
Z toho vyplývá, že jde o dobrovolníka.
Zbytek oznámení je jednoduše vata.
Dozvídáme se o oficiálních záznamech devíti vojáků (nikoliv 14), kteří rezignovali z Kantemirovské divize v prosinci, protože nechtěli jít bojovat na Ukrajinu, jak jim bylo přikázáno.
Nicméně Reuters připouští, že v žádné dokumentaci souvisící s těmito rezignacemi se nehovoří o Ukrajině. Reuters byl schopen kontaktovat tři z těchto vojáků. Všichni rozhovor odmítli.
Operátor raketového systému Grad prohlašuje, že se účastnil cvičení v oblasti Rostova, během kterého musel odstranit ze své uniformy všechny identifikační známky a znaky. Tvrdí, že rezignoval v březnu s některými jeho kamarády ze strachu, že by mohl být poslán na Ukrajinu.
Rostovská oblast je nicméně v Rusku. Z jeho prohlášení je jasné, že nikdy na Ukrajině nebyl, a že nebyl nikdy požádán ani mu nebylo přikázáno tam jít.
Reuters uvádí, že tato osoba se „bojí“ toho, že některé rakety odpálené během cvičení „mohly zasáhnout“ cíle na Ukrajině. Hovoří o řečech o jiných dělostřeleckých jednotkách, které údajně překročily na území Ukrajiny.
Tato směsice řečí, představ a zaslechnutých zpráv není žádná evidence.
Reuters uvádí, že jim aktivista nazývaný Krivenko sdělil, že vojáci jsou nuceni jít do Donbasu skrze úplatky a pod pohrůžkami propuštění z armády, zakrývanými jako „rezignace“. Zde je tedy další, tentokrát odlišný význam fenoménu „rezignace“. Nicméně Reuters připouští, že jeho prohlášení nemůže ověřit.
Reuters uvádí, že v Donbasu byli viděni někteří burjatští vojáci ze Sibiře. Milice připouští jejich přítomnost, ale prohlašuje, že to jsou dobrovolníci. Reuters kontaktoval matku jednoho z těchto vojáků. Ta však odmítla říci, zda mu byl dán příkaz nebo zda šel dobrovolně.
To je vše.
My v Russia Insider neprohlašujeme, že víme celou pravdu o této záležitosti.
Jsme si jistí, že ruská armáda je nějak přítomná v Donbase. Nevěříme však tomu, že se jedná o taková čísla, která uvádí ukrajinská vláda a někteří západní představitelé. Říkáme, že jde o občanskou válku, a že většina bojujících v Donbase jsou Ukrajinci.
V poslední době Der Spiegel publikoval článek sdělující stejné stanovisko německé tajné služby BND (viz naše diskuze o rozdílných hodnoceních tajných agentur ve článku Konflikt na Ukrajině: Napětí ve vztazích USA-Německo, Russia Insider, 9.března 2015)
Co však my neděláme je předstírání, že naše dohady jsou fakta. Ani se nesnažíme podporovat naše dohady předkládáním neověřených drbů a spekulací jako důkaz, který z nich fakta udělá.
Podivujeme se nad tím, jak snadno právě toto dělají některá západní média.
Zpráva Němcovova se nyní zeširoka cituje a zachází se s ní jako s „důkazem“ toho, co ukrajinská a některé západní vlády a představitelé prohlašují o přítomnosti ruských vojsk na Ukrajině. BBC, navzdory přiznání, že tato zpráva je založena „na faktech, které se již objevily v ruských a cizích médiích“ stále tvrdí, že jde o „závažný případ“. Jak vidíme, ani v nejmenším.
Oznámení Reuters bylo dále otištěno, například v Business Insider a Moscow Times a zachází se s ním jako s autoritativní zprávou na dané téma, ačkoliv kritický pohled během čtení rychle odhalí mnoho nedostatků.
Pokud se jedná o konflikt na Ukrajině nebo o jakékoliv téma týkající se Ruska, je jasné, že fakta některým lidem nic neříkají. Zcela jistě fakta nesmí stát v cestě článkům.
Zdroj: http://russia-insider.com/en/media-criticism/how-media-spins-story-russian-soldiers-ukraine/ri6919