29. srpna 2020 - 03:20
V Bělorusku i tento týden pokračují demonstrace a zdá se, že prezident Lukašenko neodstoupí a řešení bude podobné tomu venezuelskému. V poslední době nákazy koronavirem rostou a zároveň se z epidemie stává také politikum.
Co vy na to všechno pane Zbořile?
„Já bych si netroufnul předpovídat jak to v Bělorusku dopadne, ale v každém případě se tam něco stalo, co se nepovedlo, ať už z jedné nebo druhé strany a ta situace se teprve začíná vyvíjet. Zřejmě nejenom z východní hranice přichází podpora Bělorusku, ale to neznamená, že to musí být podpora pro pana prezidenta Lukašenka. Ze západu jde také určitý druh podpory a liší se v tom, zda jde z EU (nebo Německa), anebo z USA, to znamená ze Severoatlantické aliance nebo z EU. Situace není jasná, ale vypadá to, že pokud tomu tak je, silné řeči z EU signalizují, že se i Evropská unie trochu obává opakování kyjevského modelu. Na druhé straně politici z Ruské federace se rozhodli, že je pro ně lepší status quo než nějaká dramatická změna. V každém případě se zřejmě hledá náhrada za paní Tichanovskou, která buď zklamala nebo nesplnila své úkoly, které měla mít jako výrazná postava opozičního hnutí. Také jde o to, zda lidé v Bělorusku mají dostatečnou vůli usilovat o změnu režimu. To, že se chtějí zbavit prezidenta Lukašenka je sice hezké, ale Lukašenko zatím má oporu v armádních a policejních kruzích a pokud tam k něčemu nedojde, k nějaké změně, tak ani aktivity českého ministerstva zahraničních věcí a příspěvek na mediální ofenzivu v Bělorusku, kterou poskytuje česká vláda, nemusí vést k žádoucím úspěchům,“ zhodnotil vývoj v Bělorusku Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
A co koronavirus, jaký má vliv na politiku?
„Zajímavé je , že s krizí vyvolanou v Bělorusku ze zahraničí se nehraje s koronavirem jako nástrojem třídního boje. Ten se používá v USA, ve Francii, kde se přešlo na docela přísný režim, ale přitvrzuje se také v Německu. Situace se ale mění, u nás už některým lidem, doufám i těm bojovníkům proti rouškám, došlo, že tlak na ekonomiku nemusí vycházet od naší vlády, ale může přijít ze zahraničí. Navíc tady máme jakousi pátou kolonu, kterou představují samotní čeští politici. Nevím kolik bylo poslanců poslaných do karantény, kteří se setkali s paní exministryní. Prostě ten nástroj byl proti nim použit a vlastně je to první případ ze zákulisní přetahované českých politiků Možná se setkáme s tím, že to bude využito i pro zahraniční cesty našich delegátů, někdo je na jejich výlety pustí někdo nepustí. Doufejme, že se ale ten let na Tchaiwan panu Vystrčilovi vydaří.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)