• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jeden ze zadržených „levicových extrémistů“ tvrdí, že obvinění proti němu jsou vyfabulovaným předpokladem

    20-5-2015 Nová Republika 268 839 slov zprávy
     
    Dubnová policejní akce Fénix proti levicovým extrémistům, kteří měli plánovat teroristický útok na armádní vlak nebo na vlak s auty Hyundai, může být z části založena na vyfabulovaných předpokladech. Ekologický aktivista a údajná vůdčí osobnost Sítě revolučních buněk v rozhovoru pro server A2larm řekl, že obvinění jsou totálně vymyšlená a nezakládají se na reálných základech.
    Tomáš Z. v rozhovoru popisuje policejní postup při jeho zadržení. „Asi čtyři policisté v civilu si pro mě přišli do bytu mé přítelkyně, k čemuž myslím ani neměli oprávnění. Nasadili mi pouta a odvezli mě k mému domečku. Celkem jich tam muselo být snad deset, protože jsme odtamtud odjížděli ve třech plných civilních autech. Odvezli mě k mému domu, kde už čekaly tři dodávky plné těžkooděnců, kteří byli vyzbrojeni samopaly. Odvedli mě na pronajatý pozemek a až tam mi ukázali soudní příkaz k domovní prohlídce a prohlídce okolních prostor. Poté se pustili do prohlídky, hledali údajně výbušniny, zbraně a materiály spojené s anarchistickou scénou. Nic takového u mě ale nenašli, protože jsem nic takového neměl a nemám. Dále se zaměřili na veškeré elektronické nosiče dat. Nalezli flashky, kameru, notebook a SIM karty. Dobrovolně jsem jim je vydal, ale jen proto, že mi řekli, že i kdybych jim je vydat nechtěl, stejně by mi vše zabavili, takže odporovat v tu chvíli zřejmě nemělo smysl. Po dobu zásahu jsem s nimi spolupracoval, s takovýmto nasazením sil mi stejně nic jiného nezbývalo. Měli tam také psa na vyhledávání výbušnin, prohlídka trvala několik hodin a nic závadného nenašli,“ řekl.
    Podle jeho slov nebyl po krátkém zadržení z ničeho obviněn a policie lhala státnímu zástupci, aby získala povolení k prohlídce a jeho zadržení. „Chtěli mě obvinit z toho, že jsem člen Sítě revolučních buněk. Ve svých materiálech explicitně psali, že jsem aktivním členem nějakého kolektivního orgánu a velení této organizace, který plánoval a schvaloval jednotlivé útoky. Bylo to napsáno v příkazu k domovní prohlídce. Taky tam bylo napsáno, že jsem podezřelý z útoku na policejní auto, které se odehrálo v lednu roku 2014 v Litvínově. V tomto případě musela policie státnímu zástupci sprostě lhát, protože měla z několika zdrojů ověřeno, že jsem se v té době vůbec nepohyboval na území České republiky. Byl jsem na dlouhodobém pobytu ve Velké Británii. Přímo u výslechu měl jeden policajt na papíře vytištěnou moji emailovou komunikaci s mou známou, z níž vyplývalo, že jsem útok nemohl provést, a oni si to mohli velmi snadno ověřit. Přitom příkaz k prohlídce odůvodňovali tím, že by u mě měli najít předměty, které s tímto útokem na policejní auto přímo souvisí. Policie podala státnímu zástupci selektivní a vylhané informace, aby mohla zásah proti mně vůbec provést,“ popisuje.
    Na otázku, proč si policie vybrala právě jeho, odpověděl, že kvůli spolupráci na webu GreenAction, který je už dlouho nefunkční. Na tomto webu se objevilo prohlášení k zapálení jednoho policejního auta v Litvínově, které do redakce přišlo elektronicky, a bylo pod ním jasně uvedeno, že se s tímto prohlášením nemusí ztotožňovat. „Před samotným textem byl uveden komentář, v němž byla akce glosována a zhruba čtrnáct dní po zveřejnění se na stránkách objevil text, v němž se redakce od akce distancovala. Stejně tak bylo na webu dlouhodobě upozornění, že se s uveřejňovanými informacemi nemusí administrátoři webu ztotožňovat a že jsou publikovány pouze ke studijním účelům,“ tvrdí.
    Policie tvrdí, že Tomáš Z. byl lídrem Sítě revolučních buněk. Ten ale tvrdí, že další zadržené z celé údajné sítě nezná. „O existenci těch, kteří jsou obvinění z plánování teroristického činu, jsem neměl žádné tušení. Maximálně jsem věděl, že existuje webová stránka VAP (Voice of Anarchopacifism), ale ty lidi vůbec neznám.“ Dále říká, že policie uvádí absolutně nepravdivé informace o jeho osobě. „Policie uvádí různé smyšlené informace. Například tvrdí, že bydlím ve „squatu“, což je blbost. Žiji v legálním podnájmu a oni si to mohli velmi snadno zjistit. Píšou taky, že jsem „člen nepojmenované militantní skupiny operující na Olomoucku“, což je další lež. Všechno sloužilo pouze k tomu, aby mohli dostat povolení k domovní prohlídce,“ tvrdí.
    Aktivista dále prohlašuje, že policie chtěla jen někoho obvinit, protože nic ze svého pátrání nezjistila a potřebovala zákrok obhájit na veřejnosti. „V policejním materiálu, který se mi dostal do rukou, bylo napsáno, že tato skupina měla údajný teroristický útok spáchat už v říjnu nebo listopadu minulého roku. Jenomže žádný takový útok se neuskutečnil a nepsalo se tam o tom, že by mu policie zabránila. Až několik měsíců potom, co měl „plánovaný teroristický útok“ proběhnout, spustí policie celorepublikový zásah a obviní několik osob z jeho plánování. Působí to tak, že se policie pokusila alespoň nějak využít půl roku staré odposlechy a někoho obvinit, když nic jiného nenalezla. Musí přece celý zákrok obhájit před veřejností...Ta obvinění mi připadají absurdní a divil bych se, kdyby nějaký soud někoho z obviněných vůbec k něčemu odsoudil. Například to, že je kdosi obviněn z toho, že útoku nezabránil, bych přirovnal k situaci, kdy by někdo v mé přítomnosti vykřikl, že půjde dát Kalouskovi přes hubu, a já to uslyšel a nešel nahlásit na policii.“
    Během rozhovoru také zmínil, že byl policií sledován už od července 2014, protože „policie věděla o jeho zálibách a vztazích.“ Na závěr dodává, že na sledování má neomezené prostředky. „Policie má na sledování neomezené prostředky. Teď žádají vládu o navýšení jejich rozpočtu o deset miliard, aby mohli zaměstnat další čtyři tisíce lidí. Policie má nepřiměřeně velké zákonné možnosti i finanční prostředky. Pokud potřebují posvěcení soudu, vyrukují se lživými informacemi, jako v mém případě. Policejní moc je prostě nepřiměřeně velká,“ říká.
    Zdroj: A2larmFoto: Policie ČR
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑