Skupina France Stratégie přidružená k francouzské kanceláři předsedy vlády zveřejnila data ukazující růst počtu dětí ne-evropských migrantů ve francouzských městských oblastech. Jeden z názorných příkladů poskytuje Paříž, která vzrostla z 6,5 procenta v roce 1968 na 36,6 procenta v roce 2015.
Uvedená skupina vydala tato čísla na své webové stránce v interaktivní formě a ukazuje na nich rozmanité faktory včetně procenta dětí od narození do 18 let, které jsou narozené buď v zahraničí, nebo mají nejméně jednoho neevropského rodiče. Taková zveřejnění jsou mimořádná, neboť francouzská vláda v souladu s francouzskými zákony normálně statistiky, které mají vztah k rase nebo demografickému původu nikdy nepublikuje ani je nesbírá.
Čísla pokrývají řadu různých let od roku 1968 do roku 2015. Ukazují, že procento dětí neevropských imigrantů rostlo v různých městech jako velká Paříž, kde bylo v roce 1968 6,5 procenta, ale do roku 2015 narostlo na 36,6 procenta.
V některých okresech jako Saint-Denis, v silně migranty obývaném departmentu Seine-Saint-Denis, je počet dětí neevropských migrantů ve výši až 77 procent. Oblast Clichy-sous-Bois ukazuje, že 83 procent dětí v roce 2015 bylo neevropského původu.
Marseille, tj. další francouzské měst s historicky migrantskou populací to dotáhla od 12,6 procenta dětí neevropského původu v roce 1968 na 22,8 procentní průměr v roce 2015. V oblasti Marseille je ovšem 3. arrondissement, kde toto číslo dosahuje výše 70 procent.
Snad nejdramatičtější změna nastala v Strasbourgu, kde to v roce 1968 bylo jen 1,9 procenta dětí neevropského původu, když se toto město stalo domovem evropského parlamentu. Do roku 2015 to číslo vyrostlo na 32,9 procenta, čili každý třetí.
Podobný demografický posun zažilo i Nantes z 0,9 procenta v roce 1968 na 15,8 procenta v roce 2015.
Tato čísla neberou v úvahu velký počet migrantů, kteří dorazili od vrcholu migrační krize 2015. Také některé oblasti jsou označeny za „statisticky utajené,“ kde se žádná data nezobrazí.
Francie měla od roku 2015 řadu let za sebou rekordy lámající počty žadatelů o azyl včetně největšího rekordu všech dob v roce 2019 s asi 140 000 novými žádostmi o azyl. O některých oblastech, jako notoricky neblaze proslulá Seine-Saint-Denis, se říká, že je domovem statisíců ilegálních imigrantů. Zpráva z roku 2018 tvrdila, že mezi osmi až 20 procenty populace tohoto departmentu jsou ilegálové.
Francouzský spisovatel Renaud Camus tento ohromný demografický posuv ve Francii označil za „Velkou výměnu.“ Ač mnozí v mainstreamových médiích i jinde tuto teorii zavrhovali jako konspirační, průzkum z loňského února ukázal, že čtvrtina Francouzů v ni věří.
Bývalá populistická poslankyně Marion Marechal tuto teorii také prosazuje a loni v říjnu burcovala konzervativce, aby té Velké výměně vzdorovali. Řekla: „Prvním hlavním problémem, tím nejkritičtějším, je Velká výměna, to demografické přečíslování, které nás vede k uvědomění si možnosti, že se staneme v zemi svých předků menšinou.“
I jiné země jako Německo zažilo v posledních dekádách radikální demografický posuv. Loňská zpráva odhalila, že čtvrtina Němců teď pochází z nějakého migračního původu.
GEOFFROY VAN DER HASSELT/AFP/Getty Images
www.reformy.cz