Projev českého senátora Miloše Vystrčila na zasedání Legislativního dvora v Tchaj-wanu vyvolal řadu rozporuplných komentářů ze strany politiků i široké veřejnosti. Během zmíněného projevu předseda horní komory českého parlamentu odkázal na slova bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, která pronesl během svého vystoupení v Berlíně z roku 1963. Na závěr své řeči Vystrčil řekl „Já jsem Tchajwanec. Wo shi Taiwan ren”, čímž parafrázoval amerického politika.
Postup předsedy českého Senátu Vystrčila byl například podroben kritice ze strany českého sociologa Petra Hampla. Podle jeho názoru šlo Vystrčilovi především o to, aby se zviditelnil jako politický činitel, a vyslovil rovněž předpoklad, že senátor vyintrikoval svou současnou funkci. Kriticky se vůči Vystrčilovu projevu vyjádřila i česká poslankyně Karla Maříková.
„Jsem Tchajwanec, žiji v Telči a beru český senátorský plat. Tak to se skutečně panu Vystrčilovi povedlo. Dlouho mě nic tak nepobavilo,” přiznala se česká politička na svém Facebooku.
Svou jednoznačnou podporu Miloši Vystrčilovi vyslovil bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jenž se přiznal, že projevem předsedy Senátu ČR byl dokonce nadšen. Schwarzenberg nešetřil chválou na adresu Vystrčila, který je členem ODS, a to nehledě na skutečnost, že jsou podle jeho slov politickými konkurenty. Ve svém facebookovém příspěvku český politik přirovnal proslov Vystrčila k projevu Václava Havla ve Spojených státech.
„Já bych řekl, že to je poprvé od dob Václava Havla a jeho projevů v Capitolu ve Spojených státech nebo například v Bratislavě, kdy se mnou politika opravdu pohnula. Byl to výborný, osobní projev, v němž bylo řečeno vše a nebylo v něm nic zbytečného. Klaním se panu předsedovi a blahopřeji mu,” napsal Schwarzenberg.
Mnozí příznivci Karla Schwarzenberga v komentářích pod tímto příspěvkem vyjádřili svůj souhlas s názorem bývalého prezidentského kandidáta. Objevovaly se například zmínky o tom, že by návrat ideálů prvního českého prezidenta Václava Havla do současné politiky mohl přispět k posílení mezinárodního postavení Česka a upevnění vazeb s demokratickými státy.
Nechyběla však ani opačná reakce ze strany některých uživatelů. Jeden z nich totiž uvedl, že Česko neprosazuje vlastní zahraniční politiku, ale spíš sleduje zájmy velkých mocností.
„To snad ne. Pokud bychom byli suverénní stát, nebyl bych proti tomuto gestu, ale jako kolonie Německa jsme k smíchu. Také díky vám,” odpověděl Schwarzenbergovi uživatel jménem Daniel Gargulák.