- Je prý sovětské provenience, ale novičokem ji nazvali na Západě.
- Prý je dvousložková, ale občas prý také funguje z jednoho flakónku.
- Je to prý nervový plyn, který se prý ale dá také namazat na kliku.
- Je prý prchavý, ale občas prý vydrží hodiny, dny – ba týdny.
- Účinkuje prý okamžitě, ale někdy prý také s prodlevou.
- Prý má obrovský smrtící účinek již v malém množství, ale prý dá se též přežít (pouze to má ten důsledek, že přeživší osoba zmizí – jako se to stalo Sergeji Skripalovi).
- Nikdo na světě ho prý nemá, kromě Ruska, ale v nejednom státě jsou prý schopni novičokem zasažené léčit, k čemuž potřebují mít vzorek novičoku. (Ten byl vyráběn do roku 1992 v uzbekistánském Nukusu, pak vývojoví pracovníci i s dokumentací a laboratořemi odjeli do Spojených států, kde se od té doby věnují zřejmě vývoji dětských pudrů proti opruzení, nebo co.)
- Co se účinného rozptylu týče, v Salisbury prý novičok vážně zasáhl i zasahujícího policistu, v případě prý novičokem zasaženého Alexeje Navalného se desítkám lidí kolem něj v Rusku nic nestalo (je však možné, že byl něčím otráven až v Německu).
Jinými slovy, novičok je pracovní název pro univerzální prostředek, kterým se snaží autoři největších hybridních fantasmagorií slepit své ubohé a děravé konspirační teorie, aby alespoň pro ty nejblbější dávaly zdání nějakého smyslu. Jinými slovy, snaží se uplést z novičoku bič, napráskat jím Rusům, a ještě přitom vonět po konvalinkách.
Na mysl přichází temná předtucha, určená běloruským aktivistům – zdá se, že je jen otázkou času, než se novičok objeví něco vyřešit v Bělorusku. Nebude-li totiž vývoj situace splňovat očekávání Západu, dávejte si pozor, kdo vám nese kelímek s čajem! Putin opravdu nemůže ohlídat zdraví a životy všech, kteří mu sice pilně utrhají na cti, ale když je jejich snažení marné, mohou posloužit ještě jednou, nakonec, jako oběti.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)