• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Japonsko: masové protesty proti vojenským základnám USA

    21-5-2015 NWO Odpor 144 632 slov zprávy
     

    58401527-600x358Spor o přemístění americké vojenské základny na ostrovy Ryukyu (Okinawa) zatěžuje vztahy mezi Japonskem a USA. Zatímco Tokio se řídí kurzem USA, místní japonské obyvatelstvo se brání americké vojenské přítomnosti na nejjižnějším souostroví Japonska. Američané v Pacifiku sledují především své geostrategické zájmy.



    Obyvatelé Okinawy protestovali proti plánované vojenské přítomnosti Američanů. Jde především o přemístění největší americké vojenské základny Futenma v Japonsku u Naha, hlavního města prefektury Okinawa. Má přestěhovat na Henoko, což je místo v souostroví, kde je cenná mořská flóra. Japonský premiér Shinzo Abe během své návštěvy USA na konci dubna americkému prezidentovi Baracku Obamovi výslovně slíbil, že si přesun základny vezme na starost. To napsaly místní noviny Ryukyu Shimpo, podle kterých ignoroval rozhodnutí místních politiků. Noviny Zeitung sdělily, že politicivrty v moři pro novou vojenskou základnu v Henoko jasně odmítli.


    Místní protesty jsou proti direktivám ze vzdáleného Tokia stále silnější. Během největšího protestu vyšlo dosud do ulic až 10 000 lidí. V březnu se demonstranti připojili k vládnoucí stranně v parlamentu této prefektury. V Japonsku, které se tak snaží o konsens, takové jasné signály nemůže Abe ignorovat. Zejména proto, že demonstranti se trefili do nálad veřejného mínění. Podle průzkumu novin Ryukyu Shimpo v srpnu loňského roku, bylo 80,2 procent místních obyvatel proti přemístění vojenské základny. A dokonce průzkumy různých japonských novin provedené na národní úrovni zjistily, že většina Japonců je proti přemístění než pro něj.



    Odpor místního obyvatelstva má také historický rozměr. Od druhé světové války, se obyvatelé ostrovů pokládají za oběti ve dvojím smyslu. V nejkrvavější bitvě na japonské půdě proti americkým vojákům během bojů zemřelo asi 100 000 obyvatel. Vítězní Američané po roce 1945 zemi vyvlastnili a postavili velké vojenské základny. Do roku 1972 bylo souostroví pod americkou vojenskou správou. Když souostroví Ryukyu bylo vráceno zpět Japonsku, americké základny z hlavních ostrovů na severu se přemístily na Okinawu. Téměř dvě třetiny vojenských základen USA v Japonsku se nyní nachází na řetězci ostrovů. Přibližně jedna pětina z celkové rozlohy Okinawy je obsazená americkou armádou. Mezi americkou armádou a místními obyvateli mírové soužití nikdy nebylo. Vraždy, znásilnění a další zločiny amerických vojáků, stejně jako hluk a zátěž vojenských základen pro životní prostředí přispělo k tomu, že se místní obyvatelé ještě dnes vidí jako oběti.


    Přístup Abeho odráží novou vojenskou roli, o kterou Japonsko po boku USA usiluje. Konflikt proto má i geopolitický rozměr. Pro Američany není Japonsko jen nejbližší politický spojenec v Asii, ale od japonsko-americké bezpečnostní smlouvy od roku 1960, také partnerem ve vojenských záležitostech. USA používají základny v Japonsku pro svojí vojenskou přítomnost v Pacifiku.



    Japonsko, které podle ústavy smí užívat jen síly v sebeobranně, je na oplátku pod vojenskou ochranou Američanů. Premiér Abe nyní usiluje o novou interpretaci mírového článku v japonské ústavě a v budoucnu chce svá vojska posílat do válečných konfliktů. Abeho chrastění zbraněmi je jasným signálem do Koreje, ale především Číně. S oběma státy je Japonsko ve sporu o ostrovy v Pacifiku. Okinawa je důležitou základnou v japonských výsostných vodách. Pro USA je na druhé straně nezbytné, mít před branami Číny svojí přítomnost-vojenskou i ekonomickou. Ne nadarmo USA dopředu pohání smlouvu o volném obchodu Trans-Pacific Partnership (TPP) a poněkud nervózně sleduje tlak Japonců na navázání trojstranných obchodních dohod s Čínou a Jižní Koreou.


    Výkřik občanů na Okinawě už nezůstane nevyslyšen. Proti přemístění základny na Henoko se vytvořil široký mezinárodní odpor. V otevřeném dopise, který podepsala řada osobností, včetně amerického lingvisty Noama Chomského a vítěze Pulitzerovy ceny John W. Dower, se uvádí: ,,Podporujeme obyvatele Okinawy v jejich boji za mír, důstojnost, lidská práva a ochranu životního prostředí“. Požadují, aby se vojenská základna Futenma nepřemístila do Henoko, ale kompletně se z Japonska stáhnula. Zbývá jen vyčkat, jak se karty v Pacifiku nově zamíchají a jaký díl puzzle v tom hraje konfrontace na Okinawě.


    Zdroj: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/20/japan-massenproteste-gegen-militaer-stuetzpunkt-der-usa/


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑