Čtyři zákony „o odsouzení komunistického a nacistického režimu“ na Ukrajině, které zejména zakazují propagandu sovětské symboliky, vstoupily ve čtvrtek v platnost. V dubnu parlament přijal zákony „O odsouzení komunistického a národně-socialistického (nacistického) totalitních režimů na Ukrajině a zákaz propagandy jejich symboliky“, „O přístupu k záznamům represivních orgánů komunistického totalitního režim v letech 1917-1991 let“, „O zvěčnění vítězství nad nacismem ve Druhé světové válce v letech1939 – 1945″ a „O právním statusu a paměti bojovníků za nezávislost Ukrajiny ve XX. století“.
Tyto dokumenty zakazují sovětskou symboliku, odsuzují komunistický režim, otevírají archívy sovětských tajných služeb a uznávají za bojovníky za nezávislost země členy Ukrajinské povstalecké armády (UPA) a řady dalších organizací.
Jak předpovídali ukrajinští experti, prezident Petr Porošenko tyto zákony nepodepsal před květnovými prázdninami, aby se zabránilo zhoršení situace a možnostem střetů na demonstracích. Svůj podpis doplnil až po měsíci. Spolu s tím Porošenko oznámil, že v blízké době v Nejvyšší radě budou pozměněna pravidla k normě o odpovědnosti za narušení zákona o „statusu bojovníků za nezávislost Ukrajiny ve XX. století“.
V souladu s návrhem zákona se navrhuje odstranit kolize, které mohou být použity k narušení práv a svobod člověka a občana, a to zejména v části svobody vědeckého výzkumu, mezinárodní spolupráce a dialogu. K dopracování byl také poslán zákon „o odsouzení komunistických a nacistických režimů“. Ve středu, Nejvyšší rada dala pokyn poslat zákon o „analýze jeho uplatňování.“
Komunisté a opozice jsou proti
Komunistická strana Ukrajiny se domnívá, že přijaté zákony odporují ústavě země tím, že prakticky zakazují její existenci. Dále uvedli, že by se mohli odvolat v této souvislosti k Evropskému soudu pro lidská práva.
„Vyjadřujeme kategorický protest proti tomuto nezákonnému a svévolnému jednání a prohlašujeme, že budeme rozhodně vystupovat na obranu ústavních práv a svobod občanů, na obranu komunistické strany a jejího práva svobodně a otevřeně fungovat v mezích stanovených základním zákonem státu,“ – píše se na internetových stránkách KPU.
Podobný postoj zaujala i strana „Opoziční blok“, která podala do parlamentu návrh zákona o zrušení „dekomunizačního“ balíčku. Opozice se domnívá, že jeho realizace bude vyžadovat značné rozpočtové prostředky, což je pro Ukrajinu v jejích současných finančních potížích nepřijatelné.
Kromě toho – dodávají ve straně – zákony vyvolaly mnoho kritiky ze strany veřejnosti, odborníků i mezinárodních institucí. Poslanec Aleksandr Vilkul řekl, že Opoziční blok se kvůli zrušení přijatých zákonů obrátí na ústavní soud.
Předseda OBSE o svobodě médií Dunja Mijatovič již dříve nazval zákony o dekomunizaci přijaté Nejvyšší radou potenciální hrozbou svobodě slova ve sdělovacích prostředcích.
Zdroj: http://rusvesna.su/news/1432186022