21. září 2020 - 07:20
Tato báj se stala jakýmsi symbolem na vybřednutí ze spletitých situací.
Rakouský zelený ministr zdravotnictví, pan Anschober, o ní ale asi neslyšel. A kdyby přece jenom, určitě by tuto jednoduchou metodu nepoužil. Vždyť v tom případě by byl poslancem v parlamentu a ne ministrem zdravotnictví, píše naše dopisovatelka z Vídně..
Barva zelená signalizovala, že město je prakticky „zdravé“. Snad sem-tam nějaká infekce .
Barva žlutá znamenala něco, jako „… zatím je to dobrý, ale pozor, aby to tak zůstalo“.
Barva oranžová vzbudila podezření, že v tomhle rajónu tu vážnou situaci neberou zcela vážně ani občané, ani starosta… Ani to dojímavé každodenní napomenutí:„…dbej na sebe - dbej na mne…“
Ministr zdravotnictví tímto svým neúspěšným, žel ne ojedinělým, projektem dokázal, že většina nápadů, nad kterými v noci přemýšlí a ve dne dáva k dobru, jsou nepoužitelná. Starosta města Graz si postěžoval slovy: „…nikdo se v tom už nevyzná…“ V lidovém znění bylo „nikdo“ nahrazeno slovem z říše zvířecí.
A když nám bylo objasněno, že semafory mají funkci spíše politickou než zdravotní, dosloužily. Bez toho, aby něčemu posloužily. Stejně je tomu s teamem politických a virologických komentátorů, vládou pečlivě vybraných, mezi které nepronikne žádný „cizí“, který by snad nějakou odlišnou „virologickou diagnozou“ narušil ustálenou hladinu informací stále více dezorientujících.
Jaké štěstí, že se vždy najdou „přemýšlivci“, kteří se odvracejí od informací „interních“ a „loví ve vodách nezakalených“. A kteří se se svými „úlovky“, alias informacemi „ze světa“ dělí s těmi, co tuto možnost nemají.
Vládě „není recht“, že její informace a stále častěji i opatření a nařízení k tématu koronavirus pozbývají na účinku. Vždyť dokonce nejvyšší soud některé z nich označil za protizákonné. A že občané reagují proto na ně se stále větší nedůvěřou a poslední dobou i otevřenou kritikou.
A nakonec i demonstracemi proti vládě, která svoji vlastní dezorientaci přenáší na občany v chaotických nařízeních. Obdiv, který sklízela ze začátku i internacionálně, se změnil přinejmenším na odtažitý postoj ke všem novým opatřením. Opatřením nevěrohodným, protože ochrana zdraví občanů ustoupila politické strategii.
Vídeň, která by měla být nejméně už pár týdnů po tom, co počet infikovaných obyvatel přímo vyrostl do nebývalé výše, hermeticky uzavřena, svítila dlouho jenom žlutě.
A tak svítil ten „zdravotní“ semafor prevážně žlutě, aby ten „politický“ semafor mohl dále zářit v socialistické červeni. Manipulace jasná „až to bolí“.
Před týdnem jsme měli možnost sledovat tento úkaz na televizní obrazovce u „politické show“ nebývalého rázu, a sice při představování se „uchazečů“ o úřad starosty města Vídně do voleb, které se budou konat v říjnu tohoto roku.
Údery pod pás, které si uštědřují protivnící jednotlivých partají, jsou v těchto televizních předvolebních soubojích něčím zcela normálním.
Zelená „Familienministerin“ Hebein, a tyrkysový ministr financí lidové strany Blumel, zaútočili na sebe stylem, který všem divákům, i moderátorovi samotnému, vyrazil dech.
Pani ministryně, zůstala věrna svému „rozvážně-vleklému“ stylu, při kterém obecenstvo pokaždé trne, jestli se jí povede větu zdárně ukončit. Pan ministr šermující, kontrující a útočící stylem „co slovo, to zásah do ledví“….
A to všechno s výměnou pohledů „…kdyby oči mohli vraždit…“ Kdyby těmto dvěma „kolegům“ moderátor neodpískal vyměřený čas, mohlo to skončit jinak, než jenom verbálním útokem.
A hned den na to potvrdil další konflikt, jak to v této koalici skutečně vypadá:
Zelení humanisté žádají, aby se Rakousko podílelo na humánní akci (ve smyslu apelace EU na evropské státy) a přijalo část uprchlíků.
Marně jsme ale ožili při představě, že tento konflikt bude mít za následek rozpad koalice. Náš „nelida“ kancléř Kurz prokázal zase svůj diplomatický talent. Sice na svém rozhodnutí setrval, ale pro něj typickým filištínským řešením: Rakousko poskytne okamžitě Řecku podporu finanční i humanitární, a to i pokud se rozhodne o znovuvybudování uprchlického tábora.
Jestli k tomuto projektu dojde, je velice sporné. Řekové se staví této možnosti na odpor tak vehementně, že nutno počítat s vývojem, který s humanitou nebude mít nic společného.
Takže první vážný konflikt mezi koaliční vládou, byl zažehnán.
Jinak by si musela uvědomit, že v národě to vře. V situaci, kde hrozí zase to nenáviděné slovo „lockdown“, kde celému hospodářství hrozí, že zkolabuje, kde mnoho rodin už teď ztratilo existenční jistotu a další čeká stejný osud … v takové situaci není čas na hrátky se semafory, na vydávání amatérskych zdravotních opatření a každodenní únavné předkládání a analyzování statistiky, skutečné fakty stejně zkreslující.
Ale už vůbec ne na reklamu pro zázračnou vakcínu proti viru, kterou, jak všechno ukazuje, hodlá ministr zdravotnictví prosadit za každou cenu, i když zatím vůbec neexistuje.
Vídeň se dostala do postavení „ohrožené zóny“. Že se tato katastrofa, hlavně z hlediska hospodářského, připisuje neschopnosti a laxnosti partajím socialistické a zelené, které prakticky ještě stále mají Vídeň „ve své moci“, posune nastávající říjnové volby zcela jiným směrem, než s čím tyto dvě partaje na začátku svého paktu počítaly.
Většina Rakušanů v to doufá. Dochází nám trpělivost s politikou, která je zaměřená na celosvětové blaho, ale problémy a starosti svého národa přehlíží. A která svou strategii, založenou na falešné humanitě, nehodlá změnit.
Dostat se ven z hlubokého labyrintu, ve kterém koaliční partneři uvízli by jim pomohla skutečně jenom ta bájná Adrianina nit.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)