• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zdeněk Zbořil: Všichni byli nejlepší

    2-10-2020 První Zprávy 96 686 slov zprávy
     

    3. října 2020 - 03:20




    Dokonce nechybí ani názor, že to bylo střetnutí vančurovsky „zlostných starců“, kteří chtějí být ve své zemi prezidenty. Všechna tato povídání jsou ale zbytečná, rozhovor proběhl, mnoho lidí jej vidělo a  i když se někteří jeho komentátoři snažili dodatečně vysvětlit jeho posluchačům a divákům, jak mu měli rozumět,  je to zbytečné. Přece jenom, nehledě na přesvědčení  důležitosti mediální arény o své důležitosti, můžeme předpokládat, že lidé ve Spojených státech jsou „homo sapiens sapiens“ a i když se tím většinou nevychloubají, přece jenom svůj rozum a své emoce používají. A také, že chování u volebních uren nepovažují jen za chování se stáda, jak by si mnozí mágové mediálního světa přáli.



    Jako jeden z množiny znevažovaných si dovolím tvrdit, že prezentace debaty Donalda Trump a Joe Bidena na CNN Prima měla úroveň, o které lze, dokonce i v malých českých poměrech, trochu přemýšlet.



    Především oba prezidentští kandidáti nezklamali, chovali se, jak jsme předpokládali a marně jsme hledali v jejich sporu něco neobvyklého čím by mohli překvapit. Trump byl pohotový, temperamentní, útočný, v některých situacích vůči svému protivníkovi až neurvalý. Joe Biden, věrný svému výrazu tvora přicházejícího ze vzdálené galaxie, byl dostatečně nabrífovaný, jako kdyby se nechal poučit v ČT. Nebál se na svého protivníka zaútočit, ale přece jen bylo vidět, že se v politických kuloárech Spojených států pohybuje skoro půl století a má zlozvyky, kterých se už asi dokonce svého života nezbaví. Předpokládám ale, že oba jsou ve svém egoismu přesvědčeni, že byli ti lepší, a to ostatní nechají na svých domesticích, aby jejich voličům převyprávěli.




    Souboj Trampa a Bidena



    Mnohem zajímavější byli oba političtí komentátoři Roman Joch a Tomáš Klvaňa, kteří demonstrovali, že i lidé této profese mohou diskutovat na vysoké odborné úrovni a nechovat se jako „ve své“ televizi, jak je obvyklé v ČT.  Oba sice nepřekvapili ty, kteří o jejich komentáře mají dlouhodobější zájem, ale také se nedopouštěli neomaleností vůči americkým politikům, jak je v posledních letech v mnoha jiných souvislostech běžné. Romana Jocha známe z pravidelně publikovaných článků, alespoň v Lidových novinách, kterými seznamuje české čtenáře s politickou filosofií úřadu prezidenta Spojených států a jeho hlavních protagonistů. Má za sebou téměř čtvrtstoletí studia politické teorie ale i praxe a ačkoliv leckdo s jeho názory nesouhlasí, nelze mu upřít nikoliv domnělou, ale skutečnou nezávislost.



    Tomáš Klvaňa je v tomto ohledu jen zdánlivě průzračnější, ale každý kdo bude hledat v jeho CV rychle zjistí, že jsou v něm některá bílá místa, která dnes dávno nejsou důležitá. Oproti Jochovi má nevýhodu, že už vždy bude vnímán jako His Master´s Voice, což je dáno jeho působením na New York University v Praze a příslušností k Aspen Institute CE, neziskovou organizací bohatě dotovanou americkými nadacemi ne vždy a všude ve světě váženými. Ale i on, ačkoliv si neodpustil invektivy vůči Donaldu Trumpovi, se snažil dělat dojem, že mu jde spíše o věc samotnou, než o monotematickou adoraci jednoho nebo druhého kandidáta.



    Pokud si oba pánové myslí, že jeden nebo druhý byli lepší, můžeme je ujistit, že oba byli dobří a v některých okamžicích lepší než oba prezidentští kandidáti. Alespoň z hlediska českých konzumentů někdy trochu obtížně pochopitelné americké politické praxe.



    Pozornost si zaslouží i český moderátor, který na dálku tak trochu soupeřil s Chris Wallacem a byl zřejmě „připraven“ redakcí CNN Prima News, jak se chovat. Ale i on odolal dnes obvyklé sebestřednosti a může si myslet, že svou situaci zvládl.



    Rozhodně za pozornost stojí i způsob tlumočení debaty. Byl vynikající, snad jen s jednou výjimkou. Hlas který tlumočil Donalda Trumpa až příliš připomínal dabing, herecký výkon, který halasně překrýval dikci, frázování a typický Trumpův přidrzlý humor, který jej ale právě proto činí přitažlivým.



    Ale jinak byly oba ženské hlasy celých devadesát minut na úrovni  předvádění se všech před každým. Pokud se někdo nechá ovlivnit přívalem negativních hodnocení, zejména v západoevropských mediích, měl by zpozornět. Zřejmě „umělecký dojem“ duelu byl jiný než předpokládali, anebo si Spojené státy a jejich občany představují jinak, než jakými ve skutečnosti jsou. Nevíme, zda takovými skutečně jsou, ale s jistotou víme, že chtějí být First!

    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)








    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑