• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Doba „rúšková“ dostala do nemocnice mládež s narušenou psychikou

    10-10-2020 Zem & Vek 207 1607 slov zprávy
     



    V LEKÁRSKEJ SPRÁVE z 1. VLNY, V KTOREJ NEUROLÓG Z VLASTNEJ INICIATÍVY ODPORUČIL DIEŤAŤU NENOSIŤ RÚŠKO Zdroj: e-karlovarsko.cz


    Už existujú prípady hospitalizácie mladistvých, ktorí majú úzkosti nadväzujúce na pandemickú situáciu a nosenie rúšok. Krvácanie z nosa, migrény, bolesti brucha, opary – to sú najčastejšie dôsledky nosenie rúšok po celú dobu vyučovania. Tieto skúsenosti si zverovali dospeláci v niekoľkotisícovej facebookovej skupine Rodičia proti rúškam. Výnimkou už nie sú ani psychiatrické dopady. Pedagogička Nikola zo Základnej školy s materskou školou pri zdravotníckom zariadení Kroměříž si povzdychla, že prvýkrát v živote majú na psychiatrii, kde pracuje, najviac prípadov úzkosti zo strachu ísť do školy. O tom, že už skutočne u nás existujú prípady hospitalizácie mladistvých, ktorí majú úzkosti nadväzujúce na pandemickú situáciu a nosenie rúšok, sa totiž v podstate v médiách nehovorí.




    Opísané stavy sa veľmi často objavujú u dievčat z deviatych tried, ktorých sa v septembri týkal prechod na strednú školu. „Prejavila sa u nich úzkosť a strach z toho ísť do školy, do nového prostredia, nového kolektívu – a to všetko s ‚náhubkom‘ na tvári,“ popisuje situáciu spomínaná žena, ktorá na psychiatrii pôsobí päť rokov, v súčasnosti ako pedagogička. „Za tých päť rokov si nepamätám, že by sa vyskytla diagnóza úzkosti a strachu ísť do školy. Ak teda nepočítam šikanované deti a podobné prípady,“ dvíha varovný prst. Väčšinou podľa jej skúseností deti zo základnej školy prechádzajú s radosťou na strednú školu a nie naopak, že by sa báli na ňu ísť.


    „Jedna dievčina mi napríklad hovorila, že úzkosť cítila už na jar, ale to chodila do školy kúsok od domu, tak to nejako dala. Lenže teraz sa k tomu pridal aj dojazd autobusom,“ dodáva. Aktuálna spoločenská situácia sa podľa jej slov prejavila aj na priemernom veku pacientov: „Predtým bol priemerný vek pacientov niekde okolo 10 rokov, teraz  aj 14 rokov a viac.“ Kroměřížká skúsenosť prináša ešte jeden poznatok: Hoci sa tento neblahý fenomén teraz rozmohol, zdravotnícke zariadenie nie je naplnené. „Nie je plno, pretože rodičia sa v tejto dobe boja dať dieťa liečiť,“ zdôvodnila učiteľka. Mnoho mladistvých tak bohužiaľ kvôli rodičovskému strachu z Covidu zostáva bez liečby choroby, ktorou skutočne v danú chvíľu trpia.


    „MAMI, JA NEMÔŽEM VÔBEC DÝCHAŤ“


    Mnohí školáci, sa boja, čo i len posunúť rúško, keď im je zle a keď na tom rodič trvá. Trebárs toto dievčatko, písalo počas vyučovania matke:0410lb1


    Neskôr matka informovala ako sa jej dcérka teraz má: „Dcéra leží, bolí ju hlava aj oči, takže začínajúca migréna. Ak dcéra bude trpieť na migrény, tak som schopná to riešiť na vyšších miestach.“


    TELO SA SNAŽÍ RÚŠKA ZBAVIŤ


    Nie je jediná, veľa detí začína padať nielen únavou, bolesťami hlavy, ale sťažujú sa na žalúdočné ťažkosti a predkolapsové stavy pred mdlobou. Kto neverí, môže sa presvedčiť sám – všetku svoju starostlivosť zverujú rodičia na sociálnej sieti: „Dnes po moju 13-ročnú dcéru musel ísť po siedmej hodine syn – začala ju strašne bolieť hlava a omdlievala z nedostatku kyslíka. Som už fakt neskutočne nahnevaná, “ rozhorčuje sa Daniela H.


    „Syn prvý deň s rúškom skoro skolaboval, išiel domov po druhej hodine sa slabosťou a pocitom na omdletie a zvracanie … Zajtra do školy nepôjde, má celý deň zažívacie ťažkosti,“ komentovala Veronika M.


    Čo sa týka zvracania, to je podľa pracovníčky kroměřížského zariadenia úplne bežné: „Veľa detí v rúškach zvracia, je to podmienený reflex cudzieho telesa, ktorý sa telo snaží vypudiť,“ objasnila.


    „Moja dcéra nemá astmu, nikdy sa nesťažovala na bolesť v hrudníku! Dnes na vyučovaní povedala, že to bolelo a nedalo sa jej dýchať!“ Pridala sa A. Kobzeva.


    „Ja mám to isté. Nesmú ich mať ani pod nosom, prišla domov, že ju bolí hlava. Novodobé gestapo,“ doplnila svoju skúsenosť Hedviga P.


    PĽÚCNA LEKÁRKA: DÝCHAJÚ SI SPÄŤ VLASTNÉ BAKTÉRIE.


    Sťažnosti sú oprávnené aj z odborného lekárskeho hľadiska. „Myslím, že naša trpezlivosť bola dostatočne dlhá a odborná lekárska verejnosť by mala zásadným spôsobom zasiahnuť. Doterajší postup pri nepravdivej, nepodloženej a odborne neodôvodnenej pandémii, by sa mohol našej populácii vypomstiť,“ povedala k situácii pľúcna lekárka a primárka Pavla Nykodýmová. Za niekoľko mesiacov reštrikčných opatrení a predovšetkým nosenia rúšok má veľmi negatívne skúsenosti.


    „Pacienti s AB a CHOCHP sa pri nosení rúšok zhoršujú, ako subjektívne – zhoršenie dýchavičnosti, tak i objektívne – zhoršenie hodnôt pri funkčnom vyšetrení a je nutné upravovať medikáciu. Som zásadne proti plošnému noseniu rúšok. Poškodzuje to pacientov na zdraví. Dýchajú si späť vlastné baktérie, zvyšuje sa im CO2 v krvi s následným vážnym poškodením zdravia,“ uviedla lekárka, ktorá svoj názor poskytla na zverejnenie platforme Stav bez núdze, odkiaľ citujeme so súhlasom vydavateľky.


    0410lb2


    Ďalšie výpoveď o negatívnych skúsenostiach a zdravotných dôsledkoch na dieťa.


    VYZLEČ TIE PETRIHO MISKY Z TVÁRE VČAS!


    Postoj lekárov k noseniu rúšok je bohužiaľ protichodný, čo rodičov znervózňuje, zvyšuje pocit nedôvery k rúškám, zvyšuje napätie medzi občanmi samotnými – rouškofóbmi a rouškofilmi: Jeden má na dverách ordinácie odmietavý citát o rúškach, iný dokonca pacienta odmietne ošetriť, pretože si ho naopak nechce nasadiť.


    0410lb3


    Tento odkaz má pre pacientov na dverách svojej ordinácie pediatrička Jaroslava Pavlasová z Přibyslav. Znie: „Významná česká lekárka už toho má dosť: „Okamžitě rúška dole! Nosíte na tvárach prilepené Petriho misky! COVID-19 nikdy nebol žiadnou epidémiou. Druhá vlna? Len keď to bude niekto chcieť. Je to obrovský biznis.“ Sú to slová významnej českej dermatologičky Alici Tomkovej, ktorá ich oznámila médiám v júni 2020.


    „NIE. POTOM BY TO CHCELI VŠETCI!“


    Mnohí rodičia, ale u doktorov naopak tvrdo narážajú, ak za nimi idú kvôli zdravotným problémom dieťaťa, ktoré sa u ratolesti prejavujú v dôsledku nosenia rúška. Takmer neuveriteľná je táto výpoveď v prípade dievčatka, ktorej lekárku požiadali o potvrdenie výnimky z nosenia ochrany dýchacích ciest: „Pani doktorka to bohužiaľ nemôže napísať – vraj by to potom chceli všetci. No ja len pozerám, čo sa to tu deje.“ Dievčatko má údajne viacero alergií a teraz aj na rúško. „Má liekov viac ako ja a to má iba sedem. Musí si mazať na tvár špeciálnu masť, aby si rúško nedala na suchú kožu a každé ráno jesť ďalší liek – to už naozaj nie je normálne. Preboha, veď nám tie deti likvidujú pred očami,“ rozpísala sa babička v komunite Rodičia proti rúškám.


    Dostali sa k nám výpovede o tom, ako rodičia žiadajú potvrdenie o zdravotnom stave alebo výnimku, napríklad: Nám alergológ vystaví pre dieťa potvrdenie za poplatok 100 czk, ale od rúška neoslobodí. (astma)


    NIEKTORÍ LEKÁRI OKOLO SEBA STAVAJÚ OPEVNENIA


    Ešte horšia situácia nastane, keď sa pacient k lekárovi vôbec nedostane.


    0410lb5


    Karel Hrach z Rokycan to v septembri skúšal aj bez horúčky. Na snímke vidíte lekársku správu, ktorú zverejnil Karel Hrach po návšteve alergologickej ambulancie Rokycanskej nemocnice, kam mal prísť dýchať do spirometra. Muž uviedol, že prišiel bez rúška, pretože má chorobu z povolania – astmu, k tomu alergiu na peľ, zvieratá, ale aj prach a plesne.“ Asi som mal dýchať do spirometra cez rúško alebo neviem …“ Takto dodržala Hippokratovu prísahu,“ uvádza, že ho lekárka Helena Ringlerová nevyšetrila.


    0410lb6


    Do lekárskej správy napísala: „Pacient nevyšetrený v dobe koronavírusovej pandémie. Odmietol nosenie rúška v zdravotníckom zariadení.“

    Lekárka teda neuznala ani výnimku pre „ďalšie prípady zreteľa hodné, ktoré stanoví ošetrujúci lekár pre pohyb a pobyt vo zdravotníckych zariadeniach“. Pacient pritom podľa svojich slov prišiel práve preto, aby riešil problémy so zakrývaním dýchacích ciest: „Chcel som predpísať lieky a konzultovať s lekárkou práve to, že rúško mi spôsobuje problém.“ Odpoveď z ordinácie lekárky Heleny Ringlerovej zaslala zdravotná sestrička: „Vážený pán Hrach, do zdravotného zariadenia sa proste rúško nosiť musí. Nechceme, aby všetci zdravotníci a pacienti boli nakazení, že? Na spresnenie … do pľúcnej ambulancie prídete v rúšku, ako všetci ostatní, na spirometriu si ho zložíte a po vyšetrení opäť nasadíte. Opäť ako všetci ostatní pacienti. Ste v rúšku niekoľko minút, ja celú pracovnú dobu a nechcela by som, aby ma niekto ako vy nakazil len kvôli svojej arogancii k nariadeniam, zvlášť v tak rizikovom prostredí ako je pľúcna ambulancia. Lekári majú povinnosti a pacienti nie?“



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroj: Doba roušková už zahnala do špitálu mládež s narušenou psychikou. Otřesné zdravotní dopady u dětí. „Mami, nemůžu dýchat!“,e-karlovarsko.cz, 4.10.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.




    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑