• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Západ nabídl Rusku spojit se proti IS

    27-5-2015 NWO Odpor 61 708 slov zprávy
     

    1432666435_cc2ed5f6Bílý dům navrhl Rusku spojit se proti teroristickému uskupení Islámský stát. Nyní už je zřejmé, že právě tohle byl signál, který přivedl do Soči na setkání s ministerem zahraničních věci Sergejem Lavrovem a prezidentem Vladimírem Putinem amerického vyjednávače, ministra zahraničí Johna Kerryho.



    V úterý o připravenosti Západu koordinovat své kroky s Moskvou bez obalu hovořil v telefonickém rozhovoru s hlavou RF britský premiér David Cameron. Podle sdělení obvykle na názor skoupé kanceláře Camerona „v zájmu Spojeného království a Ruska je pomoc v hledání řešení problému občanské války v Sýrii, zejména zastavení vzestupu Islámského státu“.


    Již dříve ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení reagovalo na brutální tresty bojovníků IS v syrském městě Palmyra a navrhlo „mezinárodním i regionálním stranám, aby odmítly dvojí standardy a přistoupily ke spolupráci se zeměmi Blízkého východu, bezprostředně čelícími náporu teroristů.“


    Samozřejmě, učinivše nabídku Moskvě o sjednocení úsilí, ve Washingtonu i Londýně zopakovali tezi o nesouhlasu s politikou Ruska vůči Ukrajině. Nicméně konstatováním něchto neshod věc skončila. Narozdíl od předdefaultního Kyjeva, který v dohledné budoucnosti bude i nadále chodit světem s nataženou rukou, Rusko zůstane globálním mezinárodním hráčem, s jehož míněním a vztahy budou nuceni na západě počítat. Experti tvrdí, že dosud všechny administrativou USA předložené strategie boje s Islámským státem se jevily jako ztracené. Koalice vytvořená Bílým domem trpí jednu porážku za druhou.


    Situace se vyhrotila tak, že šéf Pentagonu veřejně obvinil vedení irácké armády z neochoty bojovat. „Irácké síly demonstrovaly, že nechtějí jít do boje. Přitom na tom nejsou početně hůř než nepřítel, naopak – v tomto ukazateli nepřítele značně převyšují,“ – vystřelil směrem na oficiální Bagdád Ashton Carter. Podle něj, „premiér Iráku nemusí stále jen hledat pomoc zvenčí“, protože Spojené státy – cituji: „nemohou stále někoho nutit starat se o svou bezpečnost a jsou schopny jen vytvořit pro boj s Islámským státem příznivé podmínky“.


    Odpověď na obvinění z „neochoty bojovat“ ze strany iráckého vedení následovala okamžitě. Předseda parlamentního výboru na obranu a bezpečnost Iráku Hakim al-Zamili pokládá Washington za viníka porážek irácké armády: USA neposkytly „kvalitní vybavení, zbraně a podporu ze vzduchu“. To, že se Spojené státy ve skutečnosti od konfliktu s IS drží dál, nepřímo potvrdil i admirál John Kirby. V reakci na obvinění, že do Iráku poslaní američtí vojenští poradci se nijak neprojevili, admirál poznamenal, že tito lidé jen pomáhají Pentagonu sebrat více informací o tom, co a jak dělají vojáci. Výčitkám na svou adresu se snažila zabránit i CIA – její představitel tvrdil, že ministerstvo „mnohokrát varovalo Bílý dům před možností útoku vojáků na irácká města“.


    Za jeho vyčkávací pozici podrobili republikání Obamu masívní kritice. Strategii na zničení Islámského státu prezident opravdu nemá. Logiku Bílého domu objasnil americký ministr zahraničí John Kerry, když řekl: „Nám je naprosto jasné, že bychom neměli podnikat nic, co by mohlo zhoršit vztahy mezi šíity a sunnity, které už i tak dosáhly vysoké úrovně napětí. Je důležité nedělat nic, co by způsobilo růst extrémismu a náboženské nesnášenlivosti.“


    Ale všechny pokusy americké administrativy „schovávat se v křoví“ jsou marné, protože republikánská opozice nevynechá jedinou příležitost obvinit Obamu ze slabosti. McCain, který nezavře pusu, nazval tiskového mluvčího Bílého domu idiotem, když ten řekl, že USA si nemusí rvát vlasy kvůli každé neúspěšné operaci“. Reprezentant Obamy měl na mysli fakticky bez boje obsazené irácké město Ramadi vojáky Islamského státu.


    I když prezident USA veřejně tvrdí, že hlavním nebezpečím pro zemi je změna klimatu, nikoli akce vedení Islámského státu, který buduje přeshraniční kalífát od Damašku do Bagdádu, není schopen zcela ignorovat úspěchy teroristického uskupení v Iráku a Sýrii. Jeho oponenti varují, že svým nekonáním hlava Bílého domu „zrazuje vše, v co Amerika věří a za co bojuje“.


    Ale pokud při vytváření koalice k boji proti Islámskému státu v administrativě amerického prezidenta demonstrativně „zapomněli“ do ní pozvat Rusko a řadu dalších vlivných regionálních hráčů majících s Washingtonem napjaté vztahy, pak nyní Obama musí chybu napravit. Na Západě byli přinuceni přiznat, že „partička“ států pro boj s IS zformovaná pod záštitou USA není schopna tuto úlohu splnit. Za těchto okolností je teda třeba vytvořit kvalitativně novou koalici, která má skutečně globální dosah a mezinárodní charakter. Ale její tvorba bez Ruska a Číny jako globálních hráčů a členů Rady bezpečn osti OSN, je nemyslitelná.


    Zdroj: http://politikus.ru/articles/50927-zapad-predlozhil-rossii-druzhit-protiv-ig.html


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑