• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lidé se během 200 let stanou kyborgy, tvrdí izraelský profesor

    27-5-2015 Nová Republika 173 316 slov zprávy
     
    Bohatí lidé se během následujích dvou století stanou kyborgy, protože se postupně budou spojovat s technologií jako tomu bylo u chytrých telefonů a počítačů. Tvrdí to historik z Herbejské univerzity v Jeruzalémě, uvedl Daily Telegraph.
    Yuval Noah Harari tvrdí, že spojení člověka se strojem bude „největší evolucí v biologii od vzniku života. Podle něj se lidstvo vyvine do bohů se silou nad smrtí. „Jsme programováni, abychom byli nespokojeni. I když je člověk potěšen a je úspěšný, nestačí to. Chtějí víc a víc. Myslím, že je pravděpodobné, že během následujících 200 let se homo sapiens vylepší do myšlenky božské bytosti, a to buď přes biologickou manipulaci nebo genetické inženýrství, vytvořením kyborgů, z částí organických a z části neorganických,“ říká.
    Harari nicméně varuje, že technologie kyborgů bude omezena jen na nejbohatší vrstvy společnosti. V budoucnu budou bohatí moci žít navěky a chutí povymírají. Lidé se podle něj stanou dominantním druhem kvůli schopnosti vynalézt fikce, které držely společnost pohromadě, jako např. náboženství, peníze a myšlenka fundamentálních lidských práv.
    „Bůh je extrémně důležitý, protože bez nábožensských mýtů nemůžete společnost vytvořit. Náboženství je nejdůležitější lidský výmysl. Když lidé věřili těmto bohům, byli ovladatelní. Poslední staletí vídíme, že lidé se stávají mocnějšími a boží ruku už nepotřebují. Dnes říkají, že nepotřebujeme Boha, ale technologii. „Nejzajímavějším místem na světě z náboženské perspektivy není Střední východ, je to Silicon Valley, kde vytvářejí technologické náboženství. Domnívají se, že smrt je jen technologickým problémem, který se dá vyřešit,“ říká.
    „Spolupracovat flexibilně a existovat ve velkých společnostech lidem neumožňuje naše představivost. S náboženstvím je to jednoduché. Nemůžete přesvědčit šimpanze, aby vám dal banán se slibem, že dostane o 20 banánů víc v šimpanzím nebi. Neudělá to. Lidé ale ano. Většina právních systémů je založena na lidských právech, to je ale jen v našich hlavách. Nejúspěšnějším příběhem jsou peníze. Máte mistrovské vypravěče, bankéře, ministry financí, kteří vám říkají, že peníze mají nějakou hodnotu. Nemají. Zkuste dát peníze šimpanzi. Jsou bez hodnoty.“
    Zdroj: TelegraphFoto: PA
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑