• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Uměním proti sledování NSA

    28-5-2015 NWO Odpor 97 768 slov zprávy
     

    imageŠéf zpravodajské služby - zcela v soukromí a najednou na veřejnosti. Selfie (autoportrét) s americkým špičkovým špiónem najednou visí (na ulici) v Berlíně. Umělec Paolo Cirio sbírá soukromé fotografie zpravodajských agentů USA a vylepuje je na veřejných místech.



     


    Selfies, svatební fotografie, momentky: Umělec Paolo Cirio na své akci ,,Overexposed“ (tedy ,,přeexponovaný“) prezentuje soukromé fotky amerických zpravodajců, které nashromáždil přes internet a ve velkém formátu je vystavil na veřejných místech. Chce tím protestovat proti masovému sledování službami, jako je americká NSA. Ta se stala známá prostřednictvím informátora Edwarda Snowdena.


    Ciriovi posloužil například účet na Facebooku Caitliny Haydenové, bývalé mluvčí Národní bezpečnostní rady Spojených států. Tuto funkci Haydenová zastávala, když se mimo jiné zjistily špionážní útoky na německé politiky. Profil na Facebooku ukazuje její svatbu, jak se směje a má před obličejem závoj. Tento soukromý moment Cirio nyní ukazuje na veřejnosti. Sprejuje obrázky, jako je tento pomocí šablony na plakáty, které pak visí na veřejných místech v New Yorku, Londýně a Berlíně. Jeho poselství zní: Ty špehuješ mě, já špehuju tebe. Tak jako tajná služba prohledával internet a hledal její soukromé fotografie. ,,To je forma protestu a samozřejmě forma, jak se tomu postavit“ říká.


    image2


    Cirio žije v New Yorku. Své obrazy vystavuje nejraději na ulici a náměstích, kde chodí mnoho lidí a fotografují se. ,,Potom vystaví fotografie na internetu, kde cirkulují. Lidé na obrázcích jsou ještě víc exponováni.“


    Tady na obrázku je plakát šéfa NSA Michaela Rogerse, kterého Cirio vystavil v Londýně. Předlohu pro tuto fotografii našel umělec na Twitteru. Mladý voják udělal svůj autoportrét s námořním důstojníkem, když navštívil basketbalový turnaj.


    image3


    Cirico na Facebooku našel dokonce fotografii ex-šéfa NSA Keitha Alexandera s neznámou ženou. Když Whistleblower Edward Snowden učinil svá zvláštní odhalení, byl v té době v čele NSA Alexander. ,,Děláme správnou věc, abychom ochránili americký lid,“ řekl tehdy Alexander.


    Paolo Cirio ale nechce vystavovat jen osoby,které jsou zodpovědné za masové sledování. ,,Jde mi spíš o způsob, jakým své fotografie vystavují on-line,“ říká.


    Ať už se jedná o svatební fotky, selfies nebo snímky mocných, mělo by to vést k zamyšlení. ,,Když své svatební fotografie vystavuješ on-line, jak by ses cítil, kdyby najednou visely po celém městě?“


    image4,,My všichni jsme přeexponováni a tím jsme všichni zranitelní,“ vysvětluje název své akce ,,Overexposed“. Proč si tuto zranitelnost málo uvědomujeme, když cestujeme digitálním světem, to je pro umělce záhada. ,,Nemůžu uvěřit, že přes dvacet let komunikujeme přes internet a teprve teď pomalu uvědomujeme, že musíme naši komunikaci šifrovat,“ říká.


    Jeden, který tvrdě pocítil úskalí on-line komunikace na vlastním těle, je ex-šéf CIA David Petraeus, který j zvětšený na snímku z univerzitní konference. Americký federální vyšetřovací úřad FBI sledoval e-maily čtyřhvězdičkového generála a zjistil, že měl mimomanželský poměr. V této aféře nešlo jen o rozbité manželství, ale také o otázku, zda šéf CIA dál předal výbušný materiál. Nakonec musel odstoupit.


    image5


    Také snímek šéfa CIA Johna Brennana z jedné konference našel Paolo Cirio na Facebooku a teď ho vystavil do světa. Brennon musel v létě 2014 přiznat, že jeho agenti špehovali počítače členů zpravodajského výboru amerického Senátu. Tehdy pracoval na kontroverzní zprávě o mučení po 9/11, která CIA silně zatížila.


    ,,Dnes už nemusí odposlouchávat váš telefon nebo vás na ulici sledovat“ popisuje Cirio důsledky digitalizace pro práci tajných služeb a všech občanů. Ti se sledování obávají.


    image6


    ,,Pokud vláda říká, že potřebuje sledování k prevenci kriminality, pak musíme alespoň znát jejich metody“ K takovému závěru Cirio došel ze svého zkoumání masového sledování tajnými službami. Odhalení Edwarda Snowdena ukázaly, že zpravodajské služby zašly příliš daleko. ,,Experimentovali totálně svobodně jednoduše proto, protože mohli“ říká.


    Na snímku je plakát, na kterém je ředitel FBI James Comey v New Yorku.


    image7


    Pro Ciria je hromadné sledování určitý druh válečného zločinu. ,,Přinesli válku přímo do našich kapes, do našich chytrých telefonů,“ říká. ,,Nikoho samozřejmě nezabili, ale porušují lidská práva.“


    image8


    ,,Musíme najít společenskou normu pro to, co má být soukromé a co ne“, říká Cirio. Úkol, který občané nemají přenechat politikům a tajným službám.


    Nedávno byl umělec na cestě do Berlína. Své plakáty umělec lepí na stěny většinou v noci a bez povolení. Stejně jako tady na stanici S-Bahnu Frankfurter Allee, kde je na plakátu dlouholetý ředitel CIA a NSA Michael Hayden. Také na Prenzlauer Berg a Treptow Park jsou obličeje pracovníků amerických zpravodajských služeb, které Cirio nasprejoval. Reprodukce s vysokým rozlišením ze sociálních médií vystavuje do 20. července v umělecké galerii v Nome v Berlíně-Friedrichshain.


     


    Autor: Hannah Beitzer


    Zdroj: http://www.sueddeutsche.de/kultur/kunst-gegen-ueberwachung-geheimdienst-chefs-ganz-privat-und-ploetzlich-oeffentlich-1.2491926


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑