Bývalý premiér Malajsie reagoval na sérii islámských teroristických útoků ve Francii tweetem: „Muslimové mají právo být naštvaní a zabíjet miliony Francouzů za masakry z minulosti.“
Ano, opravdu.
Poblíž kostela v oblasti Notre-Dame v Nice byli zabiti tři lidé a několik jich bylo zraněno, včetně jedné sedmdesátileté ženy, které byla setnuta hlava. Viníkem byl džihádista, který po celou dobu útoku křičel „Allahu Akbar“.
Mezitím byl v Avignonu zastřelen muž s nožem, který křičel „Allahu Akbar“ poté, co se pokusil napadnout policisty, kteří hlídkovali na ulici.
V saúdskoarabské Džiddě byl útočníkem zraněn také francouzský strážce francouzského konzulátu.
Útoky následovaly po popravě učitele Samuela Patyho v Paříži začátkem měsíce čečenským džihádistou, který se chtěl pomstít za to, že Paty ukazoval žákům ve třídě karikatury proroka Mohameda.
Mahathir bin Mohamad, který v letech 1981 až 2003 dvakrát působil jako ministerský předseda Malajsie a poté v letech 2018 až 2020, reagoval na útoky tvrzením, že jsou kvůli francouzské koloniální minulosti naprosto oprávněné.
„Muslimové mají právo být naštvaní a zabít miliony Francouzů za masakry z minulosti,“ tweetoval Mohamad.
2. The killing is not an act that as a Muslim I would approve. But while I believe in the freedom of expression, I do not think it includes insulting other people. You cannot go up to a man and curse him simply because you believe in freedom of speech.
— Dr Mahathir Mohamad (@chedetofficial) October 29, 2020
Bývalý premiér také napsal na Twitteru, že zabíjení „není čin, který bych jako muslim schvaloval“, ale naznačil, že brutální útoky na nevinné v Nice a Paříži byly jaksi pochopitelné a Mohamad je zcela omlouvá.
„I když věřím ve svobodu projevu, nemyslím si, že to zahrnuje urážení jiných lidí. Nemůžete jít za člověkem a proklínat ho jen proto, že věříte ve svobodu slova,“ řekl Mohamad.
To je zajímavá poznámka, protože v podstatě odráží to, co řekl papež poté, co džihádisté v roce 2015 povraždili karikaturisty Charlie Hebdo.
Namísto úplného odsouzení útoku, papež František napůl ospravedlňoval zvěrstvo komentářem: „Pokud můj dobrý přítel doktor Gasparri řekne sprosté slovo proti mé matce, může očekávat ránu pěstí.“
A dodal: „To je normální. Nesmíš provokovat. Nemůžeš urážet víru druhých. Nemůžete si dělat legraci z víry druhých.“