Jeho řeč k národu jsem převzal z řeckého webu Greek City Times. Řekové z pochopitelných důvodů turecko- ázerbajdžánskou agresi pečlivě sledovali. „Válka v Arcachu skončila a tento konec byl hořký.“, řekl Harutjunjan.
Konec byl ve skutečnosti mnohem bolestnější, než kdokoli očekával. Prezident Arcachu Arajik Harutyunyan přesně popsal, jaká byla situace, než Arménie přijala dohodu s Ruskem a Ázerbájdžánem o zastavení bojů. Podle dohody musí Arcach odstoupit Ázerbajdžánu oblasti, které kontroluje azerská armáda. Obě válčící strany oddělí ruská armáda, která převezme kontrolu i nad strategickým městem Šuši, což umožňuje nadále zásobovat Stěpanakert z Arménie.
V živém projevu, který se dnes přednesl, Harutjunjan uvedl, že město Šuši bylo ztraceno 7. listopadu. "Nevím, jak historie vyhodnotí rozhodnutí, které jsme včera učinili, ale byli jsme povinni to udělat. Kdyby boje pokračovaly stejným tempem, během několika dní bychom ztratili celý Arcach. Včera jsme měli v Martuni v posledních hodinách velké lidské ztráty. Armáda byla vyčerpaná i díky Covidu-19. Nechtěli jsme uvěřit, že je nemožné bojovat s existujícím potenciálem lidského a vojenského vybavení.", řekl prezident.
Poté zdůraznil, že hořké rozhodnutí podepsat dohodu a vzdát se většiny oblastí, které kontrolovali, bylo nutné, „aby nedocházelo k dalším ztrátám“, a dodal: „Bojovali jsme proti silám osmi zemí.“ Poté znovu zdůraznil, jak hořká je situace. Arménské síly by během několika dní ztratily celý Arcach, protože „nebyly k dispozici žádné zdroje na pokračování boje“.
"Zdálo se, že jsme se několik dní dokázali ubránit před drony, ale za poslední dva dny nepřítel, nevím jak, díky novým technologiím nebo novým dronům, znovu způsobil našim jednotkám velké škody," popsal Harutjunjan.
Ve skutečnosti byla situace tak těžká, že podle prezidenta Arcachu měli vojáci extrémně nízkou morálku. "Morálka vojáků nebyla příliš dobrá, místy lze říci, že byla extrémně špatná. Vyčerpáni boji, úplavicí a COVID-19. Armáda byla na frontě 43 dní a my jsme neměli příležitost se převléknout, odpočinout si nebo vystřídat raněné, “řekl.
Spolu s nízkou morálkou a rozšířenou epidemií mezi vojáky Harutjunjan zdůraznil, že arménské síly bojovaly nejen proti Ázerbájdžánu, ale také proti nadnárodním silám. "Rozhodně jsme nebojovali jen proti Ázerbájdžánu a rozhodně na bojišti nebyli během nepřátelských akcí pouze turečtí důstojníci nebo turecké zbraně." Na straně Ázerbajdžánu byli podle něj turečtí vojáci, teroristé i žoldáci z různých zemí.
"Skláním se nejprve před našimi vojáky, nejhrdinštějšími muži na světě byli naši branci." Klaním se rodinám a příbuzným všech obětí. Museli jsme zachránit životy dalším brancům,“ řekl prezident Arcachu.“
Greek City Times dodává, že:
- Arménie nebyla vojensky připravena čelit Ázerbájdžánu.
- Hrozba války existovala už roky, ale zjevně nebyla prováděna nezbytná vojenská příprava.
- Možná brali ruskou pomoc jako samozřejmost, na kterou Rusko přesně nereagovalo.
- Turecké drony samozřejmě hrály důležitou roli. Něco, co řecká armáda musí také brát vážně.
- Přesto se to dostalo do hořkého tragického konce, protože mnoho Arménů muselo uprchnout ze svých domovů.
To je hořká pravda.