Europol, policejní agentura Evropské unie, provedla začátkem týdne rozsáhlé koordinované razie proti svobodě projevu v sedmi zemích v rámci akce, kterou označila za potlačení „nenávisti a podněcování k násilí“ na internetu.
Němečtí žalobci a donucovací orgán EU uvedli, že 96 podezřelých je vyšetřováno kvůli údajným „nenávistným“ internetovým příspěvkům. Během razií policie prohledala 83 budov v Německu a zabavila soukromý majetek jednotlivců, včetně notebooků a mobilních telefonů.
Razií proti svobodě projevu se pod vedením donucovacích orgánů Evropské unie zúčastnily i Velká Británie, Francie, Norsko, Itálie a Česká republika.
Mluvčí Europolu sdělil agentuře Reuters, že razie se zaměřily na internetové příspěvky, které podporují xenofobii a rasismus. Nájezdy přicházejí v době, kdy se Evropa potýká s vlnou islámských teroristických útoků v zemích jako Francie a Rakousko, kterým se policii nepodařilo zabránit, spolu s rostoucí kriminalitou v mnoha evropských zemích, jako je Švédsko, Dánsko a opět Francie.
Podle německého prokurátora ve spolkové zemi Porýní-Falc jeden z vyšetřovaných podezřelých urazil na internetu političku, zatímco jiný údajně pronesl antisemitské poznámky.
Ze zemí celého západního světa má Německo bezpochyby zdaleka nejdramatičtější zákony proti svobodě projevu. Německá vláda pravidelně uděluje tresty odnětí svobody těm, kdo údajně „podněcovali nenávist vůči menšinám“ nebo popírali holocaust. Zároveň jsou cizinci usvědčení z brutálních sexuálních zločinů pravidelně odsuzováni k mírným trestům.
V roce 2017 němečtí zákonodárci představili zákon, který byl přijat ve stejném roce a uzákoněn začátkem roku 2018, píše americká zpravodajská publikace Foreign Policy. Zákon umožňuje německé vládě pokutovat sociální sítě s více než dvěma miliony uživatelů až do výše 500 000 eur za každý den, kdy platforma nevymaže článek považovaný za falešnou zprávu. Facebook spoléhá na nejrůznější organizace ověřující fakta, aby zjistil, zda jsou zprávy pravdivé, přičemž mnohé z nich financuje progresivní miliardář George Soros.
Mnozí z nich tvrdí, že berlínský zákon proti svobodě projevu není ničím jiným než reprodukcí podobných zákonů přijatých autoritářskými režimy, jako je Rusko a Venezuela, aby potlačily svobodu projevu a debaty.
Průzkum provedený Institut für Demoskopie Allensbach v roce 2019 odhalil, že jen 18 procent Němců se cítí svobodně vyjádřit se na veřejnosti.