Spíš to bude tak, že laik neví, o co přesně jde a odborník (v tomto případě ředitelé škol a učitelé), který je z titulu své práce seznámen s podrobnostmi, musí být zděšen.
Zde je: „Prezenční výuka musí probíhat v homogenních skupinách (kolektivy jednotlivých tříd/skupin/oddělení se neslučují, ani jinak neprolínají). Doporučuje se organizovat příchod a odchod žáků/studentů tak, aby nedocházelo ke kontaktu mezi žáky/studenty z různých tříd/skupin/oddělení."
Ale jak zajistit tu „ministerskou“ homogenitu, když mnohé školy realizují výuku tím způsobem, že na určité předměty chodí žáci z různých tříd. Někteří ředitelé středních škol dokonce označili podmínky pro návrat středoškoláků do škol za nerealizovatelné (viz článek ČTK
Od středy se otevřou střední, vysoké i další školy).
Pro ilustraci si dovolím ocitovat několik vět z výše uvedeného článku:
….. Ministerstvo školství uvedlo, že ředitelé mohou některé předměty vynechat nebo je zajišťovat dál distančně.
Řada studentů se proto dál bude učit i z domova. Například ředitelka Gymnázia Arabská v Praze 6 Zdeňka Hamhalterová dnes uvedla, že studenti se budou učit volitelné předměty dálkově a na zbytek výuky, kterou mají společně všichni ve třídě, budou jezdit do školy. V Gymnáziu Budějovická v Praze 4 zase podle ředitelky Zdeňky Bednářové učitelé rozdělí prezenční hodiny volitelných předmětů třeba po půl hodinách, které odučí v každé třídě zvlášť. Matiční gymnázium v Ostravě bude některé semináře pro část studentů ve škole živě přenášet.
V žádném případě nelze současnou epidemii podceňovat a brát na lehkou váhu. Vždyť zdraví máme jen jedno. Ale čeho je moc, toho je příliš. Domnívám se, že restrikce ve školství jsou úplně nejhorší ze všech oborů. Jak obsahově, tak technickým prováděním.
A na závěr důrazná výzva:
„Pane ministře Plago! Žáci, studenti, učitelé a další pracovníci ve školství jsou v drtivé většině rozumní a svéprávní lidé, a ne pokusní králíci protagonistů nového, pokrokářstvím zmutovaného světového řádu."(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)