Bezpečnostní orgány se obávají, že mnoho lidí pokračuje v cestě do dalších zemí EU v rámci schengenském prostoru, aniž by byli kontrolováni. Kdo přichází? Mohamad z Maroka je na letišti Las Palmas, aby nastoupil let společnosti Vueling VLG3047 do Sevilly. V říjnu připlul třicetiletý mladík na ostrov Gran Canaria z Afriky lodí, říká. Nyní jeho cesta pokračuje. Říká, že v Seville na něj už přátelé čekají.“
Zdroj: WELT / Matthis Kattnig, Tim Röhn
To je úvod článku na německém webu WELT+, kde je popisována další migrační dálnice. Není divu, že přerozdělování migrantů je palčivé téma a tlak na země, které dosud odolávají, se bude zvyšovat.
Článek pokračuje:
„Mohamad, který nechce zveřejnit své příjmení, je jedním z přibližně 17 000 lidí, kteří se letos dostali přes moře na Kanárské ostrovy. Souostroví nedaleko Afriky, patřící ke Španělsku, se v posledních měsících stalo novým migračním hotspotem se sedmkrát více příchozími než v roce 2019.
Migranti jsou drženi v táborech na Gran Canarii maximálně 72 hodin. Poté, co jsou propuštěni, mnoho z nich plánuje pokračovat v cestě do zemí, jako je Francie, Španělsko nebo Německo.
Jedná se o vývoj, který znepokojuje bezpečnostní orgány EU. Po příjezdu jsou sice prý migrantům odebrány otisky prstů a jsou registrováni. Jak se ale ověřuje jejich totožnost? Je to nejasné. Nejpozději po 72 hodinách španělské úřady nově příchozí propouští.
Pravidla EU vyžadují, aby příchozí okamžitě požádali o azyl. Mnoho z nich o azyl nepožádá, ale pokračují ve své cestě do dalších zemí. Na letišti v Las Palmas nejsou policejní kontroly. A to, zda letecké společnosti před nástupem do letadla vyžadují průkazy totožnosti, je pouze na jejich uvážení.
Jedním ze způsobů, jak se dostat z ostrova, je pokračovat v letecké dopravě na vlastní pěst. Červený kříž však organizuje také lety na Pyrenejský poloostrov - placené madridským ministerstvem pro migraci. Letos se takto do Evropy dostalo 1 800 migrantů. To se samozřejmě „rozkřikne“.
Přesvědčují se o tom migranti jako marocký rapper Hamza Tarik. V polovině října živě informoval na Instagramu o svém příjezdu na dřevěném člunu na pobřeží Lanzarote - a byl oslavován mnoha z přibližně 20 000 uživatelů, kteří ho sledují na sociální síti. Dále pokračoval trajektem na Gran Canarii a odtud letadlem do pevninského Španělska.
O několik dní později se ozval z Bilbaa, poté z Eiffelovy věže v Paříži a později z Nancy v severní Francii. Sdílel fotografii přítele s velmi reálně vypadajícím kulometem. A jednu, na které ukazuje prostředníkem na francouzskou policejní stanici. Jeho komentář k tomu: „Fuck la police“.
Rozdíl mezi Španělskem a ostatními evropskými hotspoty je markantní: v Řecku úředníci a policisté na letištích zajišťují, aby cestující do jiných zemí EU měli potřebné doklady pro pobyt v EU. Například žadatelé o azyl nesmějí jednoduše cestovat do jiného členského státu. Státní orgány mohou dokonce kontrolovat cestující, pokud potřebují přezkoušet situaci - i když kontroly nejsou v schengenském prostoru vlastně povoleny. V Řecku je každý rok zastaveno mnoho tisíc migrantů.
Bristol Iván Cabrera Mederes je regionálním ředitelem ASP, svazu španělské národní policie. Pracuje jako úředník na letišti v Las Palmas: „Svoboda cestování v schengenském prostoru je velkým nebezpečím, pokud neexistují dostatečné kontroly na vnějších hranicích. A to je případ zde na Kanárských ostrovech. Muselo by být mnohem důkladněji zkontrolováno, kdo přijde, z jakého důvodu a kam chce jít, “říká Cabrera. Jeho obavou je „že teroristé využijí situace zde, aby se dostali do Evropy v přestrojení za uprchlíky“.
Když v neděli minulý týden přistálo letadlo Lufthansy z Gran Canaria ve Frankfurtu, u brány čekali úředníci spolkové policie, zastavili muže afrického vzhledu a zkontrolovali jeho doklady. Žádost z těchto novin o tom, jak Federální policie vyhodnotila situaci na Kanárských ostrovech, zatím nebyla zodpovězena. V německých bezpečnostních kruzích však panují obavy.
Agentura EU pro ochranu hranic Frontex vyslala v říjnu na Gran Canarii čtyři důstojníky, aby pomohli španělské policii s registrací. Frontex v současné době nechce veřejně sdílet svá hodnocení.
Situace je chaotická a je sporné, zda slovo španělského ministra vnitra něco změní: Fernando Grande-Marlaska oznámil, že by rád zabránil dalším odletům z Kanárských ostrovů a možnému „sacímu effektu“, který by vedl k ještě většímu toku migrantů. Ministerstvo pro migraci uvedlo, že Kanárské ostrovy nyní poskytují 7 000 dalších lůžek v táborech.