Jednodenní mise nové v Evropě umístěné dělostřelecké brigády byla cvičením pro high-tech válčení. Zjevně to byla také zpráva pro Moskvu. Americká armáda v Evropě obnovila palebnou sílu na velké vzdálenosti. A chce, aby to Rusové věděli.
Krym je spolehlivě chráněn moderními nejnovějšími protiraketovými systémy schopnými nejen neutralizovat jakékoli „raketové překvapení“, ale také zasadit drtivou odvetnou ránu. Uvedl to Alexander Formančuk, zástupce předsedy krymského parlamentu.
Časopis Forbes předtím psal, že americká armáda nasadila v Rumunsku raketové systémy s dlouhým doletem HIMARS a vypálila několik raket směrem ke Krymu, a poté se spěšně vrátila do Německa, celá operace trvala několik hodin. Podle autorů článku to pro ruskou skupinu na Krymu bylo nepříjemným překvapením.
„Území Krymského poloostrova je dnes spolehlivě chráněno moderními nejnovějšími protiraketovými systémy, které jsou i při takové blízkosti schopné nejen účinně neutralizovat hrozbu, ale také v případě potřeby vyvolat drtivou reakci. Zároveň jestli se někomu zdá, že Rusko to ponechá bez povšimnutí a nebude připraveno čelit tomuto druhu hrozby, mýlí se,“ poznamenal Formančuk agentuře RIA Novosti.
Zároveň podle něj takové chování americké armády nebylo překvapením.
„V poslední době se provokace proti Krymu stávají častějšími. Bohužel jsme svědky dalšího prohlubování zostření mezinárodních vztahů a mezinárodní situace. A téma Krymu je vhodným důvodem pro eskalace těchto provokací," uvedl.
„Jakýkoli pokus zaútočit na Rusko z území Rumunska a jakéhokoli jiného členského státu NATO povede k okamžitému drtivému odvetnému úderu s extrémně hořkými důsledky pro agresora a je si toho dobře vědom, proto USA a jejich spojenci v Evropě maximálně mohou „řinčení zbraněmi“ na stránkách západních médií,“ reagoval ruský vojenský odborník Igor Korotčenko.
Podle dostupných informací jsou na Krymu kromě silné radiolokační obrany rozmístěny ruské systémy „Pancir-1“ a protivzdušné raketové systémy Buk-2M, S-400 a S-300, stíhačky MiG-29 a Su-27, navíc MiG-31 vybavené nejnovějšími hypersonickými raketovými systémy „Kinžal. A to nemluvě o prostředcích ruského námořnictva.
Zdroj: forbes.com, ria.ru, pz.cz