„Na rok 2021 je naplánováno dokončení vytvoření mobilního systému protivzdušné a protiraketové obrany S-500,“ řekl pro noviny Krasnaja zvezda zástupce vrchního velitele ruských vzdušných sil, generálporučík Andrej Judin.
Připomeňme, že státní testování perspektivního protiletadlového raketového systému S-500 začalo v srpnu.
Již dříve se ve veřejných zdrojích uvádělo, že nejnovější komplex Prometheus doplní stávající systémy S-350 a S-400.
Unikátní vlastností Promethea je schopnost odpalovat rakety jak z arzenálu S-400, tak i nové, které nebyly používány v jiných systémech. Například raketa 77N6-N je určena k transatmosférickému zachycování balistických raket ve výškách až 165 kilometrů.
Ruská společnost Rostec včera informovala o úspěšných akceptačních testech Lotosu, samohybného děla pro potřeby výsadkových vojsk. Uvádí se, že stroj potvrdil své technické vlastnosti.
Během testu prodělal Lotos 400 kilometrů a střílel 14krát. Trasa zahrnovala celkem 57 testových bodů, kde se zkoušely mechanizmy zbraně.
Lotos, který má váhu 18 tun, se pohybuje na povozku BMD-4M a může být vysazen z letadla spolu s posádkou a v bojové pohotovosti. Většina operací, které jsou potřebné pro přípravu děla o ráže 120 milimetrů ke střelbě, je automatizována. S dělem se používá digitální zaměřovač.
Navíc je Lotos vyzbrojen distančně řízeným kulometem o ráži 7,62 milimetrů a disponuje účinnou obrannou proti vysoce přesným zbraním. Posádku tvoří čtyři vojáci.
Jak uvedly v Rostecu, zbraň se ukázala být rychlou v terénu a rychlopalnou. Pochválili ve společnosti i vzdálenost palby Lotosu.