Turecko si tedy nyní klade dva hlavní cíle, a to hromadný prodej tureckých obranných produktů nově vytvořené libyjské armádě (vytvoření nové profesionální armády podle ázerbájdžánského vzoru dostalo zelenou). ) Současně Turecko získává k obrovskému množství ropy v nejlepší kvalitě v celém regionu. Tím se „prolomí“ zbrojní embargo, protože turecké zbraně nebudou vyráběny v Turecku, ale v Libyi. Podle Murtzy Karanfila, předsedy turecko-libyjské rady tureckého Úřadu pro zahraniční hospodářské vztahy (DEIK), budou turečtí investoři moci „investovat“ v Libyi přibližně 120 miliard dolarů.
Základem bude obranný průmysl založený bývalým libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, který se díky „petrodolarům“ stává soběstačným při přístupu k mnoha dalším mezinárodním průmyslovým odvětvím a stane se „pilířem“ tureckých obranných produktů. v Libyi.
Každý turecký úspěch v této oblasti dozbrojí rostoucí libyjskou armádu a současně se očekává, že zisky budou ohromující..
Turecké letecké mise a investice do válečného průmyslu obcházejí zbrojní embargo OSN uvalené na Libyi a provádění evropské mírové mise „Mír“, píše italská agentura Nova.
Nejméně tři turecká letadla Airbus A400 (TUAF219, TUAF220 a TUAF221) přistála včera na dráze Al Watiya, letecké základně ležící přibližně 130 km západně od Tripolisu a ovládané silami přidruženými k nikým nevolené, ale EU uznávané "vládě národní jednoty". Není známo, co letadla přepravovala, ale není žádným tajemstvím, že podobný náklad nedávno přepravili ozbrojenci a žoldáci do Libye i přes embargo OSN.
Je třeba připomenout, že slavné memorandum o porozumění o vojenské spolupráci a bezpečnosti mezi Tureckem a Libyí stanoví mimo jiné vytvoření „moderní a profesionální armády“ v této severoafrické zemi.
Turecko může těžit z pomoci svých bohatých spojenců, Kataru a nyní Ázerbajdžánu, který již začal hromadně nakupovat turecké zbraně, zejména drony.
Zatímco Řecko čeká na sankce EU proti Turecku...