V první části věnované Polsku autor Filip Harzer poukazuje, jak se tamní média obrátila k politickému kurzu místních vládnoucích elit a nyní slouží jako nástroj propagandy.
Od začátku roku 2016 Polskou televizi vede Jacek Kurski, který do nové funkce přišel z pozice náměstka ministra kultury a bývalého horlivého politika PiS. Poté se veřejnoprávních média změnila na takzvaná národní média a spadla pod novou Radu národních médií.
„Ta rozhoduje o volbě vedení televize a rozhlasu a jejich dozorčích rad a také o organizační struktuře médií a jejich programu. Podobné pravomoci dostala rada i vůči Polské tiskové agentuře. Rada národních médií tudíž odebrala pravomoci dozorčím radám i KRRiT a přibrala si i kompetence navíc,“ uvádí se v článku.
Autor dále píše o rozsáhlých personálních čistkách v polských veřejnoprávních médiích, které následovaly po novém zákonu, a odkazuje na analýzu Rady polského jazyka, která v letech 2016 a 2017 prohlásila, že zpravodajství nepřináší divákům objektivní informace, ale vlastní pohled na události.
„Výjimkou není ani to, že se v jednom vydání večerních zpráv citují s určitým časovým odstupem stejní experti víckrát k různým tématům, změní se jen úhel, ze kterých je zabírá kamera a v titulku také jejich funkce. Častá jsou také ostrá vyjádření na adresu Německa,
Evropské unie či sexuálních menšin,“ uvádí se v článku.
Podle autora Filipa Harzera financování polských veřejnoprávních médií je dalším nástrojem na vládní kontrolu, protože systém výběru koncesionářských poplatků je tam „nefunkční“ a média jsou závislá na příjmech ze státního rozpočtu.
„Oficiálně jde o takzvané kompenzace za nevybrané poplatky, od jejichž placení jsou osvobozeny podle zákona z roku 2008 některé skupiny obyvatel,“ informuje Harzer.
Článek o polských médiích se začal dobře šířit po internetu. Zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó chválil provedenou Seznamem práci a označil situaci v Polsku za „odstrašující“. Na jeho příspěvek zareagoval europoslanec SPD Ivan David.
„Česká televize a Český rozhlas jsou dávno kanálem úzké skupiny, která reprezentuje zájmy sotva 10 % občanů. Jakub Szántó patří mezi ně,“ napsal.
Česká televize a Český rozhlas jsou dávno kanálem úzké skupiny, která reprezentuje zájmy sotva 10% občanů. Jakub Szántó patří mezi ně.
— Ivan David (@IvanDav73523299) November 29, 2020
Autor článku Filip Harzer na Twitteru zveřejnil ukázky titulků zpráv Polské televize se slovy „Likvidace veřejnoprávních médií, modelový případ: Polská televize. Z TVP s pošramocenou pověstí se během pár měsíců stala propagandistická stoka“, v komentářích mu uživatel jménem Zdeněk Fekar odpověděl: „Zkuste se stejnou optikou podívat na ČT. Sice jiná propaganda, ale úplně stejná jednostrannost.“
Zkuste se stejnou optikou podívat na ČT. Sice jiná propaganda, ale úplně stejná jednostrannost :(
— Zdeněk Fekar (@jackal007) November 28, 2020