• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Zkuste se stejnou optikou podívat na ČT.” Seznam strašil polskou televizí, ale pak přišlo nepříznivé porovnání

    30-11-2020 Sputnik CZ 130 551 slov zprávy
     

    V první části věnované Polsku autor Filip Harzer poukazuje, jak se tamní média obrátila k politickému kurzu místních vládnoucích elit a nyní slouží jako nástroj propagandy.



    Novinař popisuje, jak po příchodu k moci strany Právo a spravedlnost (PiS) v čele s Jarosławem Kaczyńským a rychlém schválení zákona v roce 2015 Národní rada pro rozhlasové a televizní vysílání (KRRiT) ztratila pravomoc volit a jmenovat vedení a členy dozorčí rady veřejnoprávních médií. Zákon také zkrátil funkční období všem členům rad dozorujících Polskou televizi a Polský rozhlas.

    Od začátku roku 2016 Polskou televizi vede Jacek Kurski, který do nové funkce přišel z pozice náměstka ministra kultury a bývalého horlivého politika PiS. Poté se veřejnoprávních média změnila na takzvaná národní média a spadla pod novou Radu národních médií.



    „Ta rozhoduje o volbě vedení televize a rozhlasu a jejich dozorčích rad a také o organizační struktuře médií a jejich programu. Podobné pravomoci dostala rada i vůči Polské tiskové agentuře. Rada národních médií tudíž odebrala pravomoci dozorčím radám i KRRiT a přibrala si i kompetence navíc,“ uvádí se v článku.




    Autor dále píše o rozsáhlých personálních čistkách v polských veřejnoprávních médiích, které následovaly po novém zákonu, a odkazuje na analýzu Rady polského jazyka, která v letech 2016 a 2017 prohlásila, že zpravodajství nepřináší divákům objektivní informace, ale vlastní pohled na události.



    Dále popisuje mechanismy manipulace, které podle jeho názoru používá polská televize TVP ve svém vysílání k jednostrannému pohledu na témata. Mezi nimi jsou titulky a zpravodajské lišty, použití určitých výrazů na adresu opozice.

    „Výjimkou není ani to, že se v jednom vydání večerních zpráv citují s určitým časovým odstupem stejní experti víckrát k různým tématům, změní se jen úhel, ze kterých je zabírá kamera a v titulku také jejich funkce. Častá jsou také ostrá vyjádření na adresu Německa,


    Evropské unie či sexuálních menšin,“ uvádí se v článku.

    Podle autora Filipa Harzera financování polských veřejnoprávních médií je dalším nástrojem na vládní kontrolu, protože systém výběru koncesionářských poplatků je tam „nefunkční“ a média jsou závislá na příjmech ze státního rozpočtu.



    „Oficiálně jde o takzvané kompenzace za nevybrané poplatky, od jejichž placení jsou osvobozeny podle zákona z roku 2008 některé skupiny obyvatel,“ informuje Harzer.




    Uživatelé internetu porovnali česká a polská veřejnoprávní média


    Článek o polských médiích se začal dobře šířit po internetu. Zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó chválil provedenou Seznamem práci a označil situaci v Polsku za „odstrašující“. Na jeho příspěvek zareagoval europoslanec SPD Ivan David.



    „Česká televize a Český rozhlas jsou dávno kanálem úzké skupiny, která reprezentuje zájmy sotva 10 % občanů. Jakub Szántó patří mezi ně,“ napsal.






    Autor článku Filip Harzer na Twitteru zveřejnil ukázky titulků zpráv Polské televize se slovy „Likvidace veřejnoprávních médií, modelový případ: Polská televize. Z TVP s pošramocenou pověstí se během pár měsíců stala propagandistická stoka“, v komentářích mu uživatel jménem Zdeněk Fekar odpověděl: „Zkuste se stejnou optikou podívat na ČT. Sice jiná propaganda, ale úplně stejná jednostrannost.“






    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑