Řecko obdrželo to, co New York Times nedávno popsal jako „soupeřící prodejní nabídky“ od dvou navrhovaných plynovodů. Jeden návrh pocházel z Ruska, kde Kreml touží využít horečného vyjednávání mezi Aténami a věřiteli, aby postoupil vpřed s energetickými a geopolitickými zájmy Moskvy. Moskva doufá, že si v podstatě koupí účast Atén na plynovodu Turecký proud, o kterém připomínáme, že Rusku umožní obejít Bulharsko, když protáhne plyn Tureckem, pak Řeckem Srbskem a Maďarskem přímo do rakouského centrálního uzlu.
Obrázek: Řecké volby možností
Někteří v posledních několika měsících naznačovali, že Aténám by se mohlo umožnit zajistit si něco z jejich potenciálního zisku z plynovodu dopředu, což by Řecku poskytlo něco z tolik potřebného prostoru na oddych v těch sériích dusivých vyjednávání s Trojkou. To by se docela hodilo Vladimiru Putinovi, jelikož by mu to umožnilo vyřešit ‚problém‘ s Jižním proudem spolu i se zajištěním řecko-ruské ekonomické a energetické aliance zrovna, když Evropa debatuje, jak postupovat dál ohledně konfliktu na Ukrajině. Evropa za svou stranu odpověděla podáním protimonopolních obvinění vůči Gazpromu.
K US návrhu patří projekt Jižního plynového koridoru zaměřený na „zlepšení diverzity energetických dodávek EU“ – jinými slovy je to pokus o vytržení se z pevného úchopu Gazpromu. Tento koridor v podstatě EU pomůže čerpat kaspický plyn přes série propojovacích plynovodů vedoucích z Ázerbájdžánu do Itálie.
(US schválený projekt plynovodu)
Počátkem minulého měsíce se sešel s řeckým ministrem zahraničí Nikosem Kotziou emisar US ministerstva zahraničí Amos Hochstein, aby dal Řecku nabídku a řekl mu, že účast na Jižním plynovém koridoru této zemi pomůže učinit ji opět atraktivní pro investory.
Vypadá to, že Moskva mohla předložit lepší prodejní nabídku (nebo to bylo možná faktem, že Rusko u Atén lobbovalo agresivněji), protože Řecko je nachystáno v červnu podepsat za svou část plynovodu Turecký proud memorandum o porozumění.
Řecko plánuje podepsat dokument o politické podpoře projektu Tureckého proudu Gazpromu na Mezinárodním ekonomickém fóru v červnu v St. Petěrburgu, oznámil v pondělí jeho ministr energetiky. Tato země plánuje investovat do jeho stavby 2 miliardy $.
Memorandum o politické podpoře tohoto projektu plynovodu bude připraveno do 18.-20. června, kdy v ruském St. Petěrburgu proběhne Mezinárodní ekonomické fórum (SPIEF-2015), oznámil v pondělí řecký ministr energetiky Pnagitis Lafazanis…
Řecká část plynovodu, který povede ruský plyn z turecké hranice, bude stát asi 2 miliardy $, řekl Lafazanis v interview s kanálem Rossiya 24. Ministr řekl, že řecká státní společnost se bude tohoto projektu účastnit s dodatkem, že to budí „velký zájem“ mnoha společností toužících se stavby a budoucího provozu plynovodu zúčastnit…
Nový plynovod, který Gazprom plánuje postavit z Turecka na hranice s Řeckem, bude součástí projektu Turecký proud zaměřeného na dodávky ruského plynu do Evropy bez účasti Ukrajiny. Rusko má v úmyslu do roku 2019 úplně dodávky přes Ukrajinu ukončit. EU by postavila plynovody vedoucí dále z Řecka.
Podle Lafazanise si Západem podporovaný návrh s Tureckým proudem nekonkurují a Řecko, pokud to půjde, se zúčastní obou iniciativ.
„Nepovažujeme je za rivaly. Naopak, myslíme si, že obojí přispěje k energetickým dodávkám do evropských zemí. Proto je divné, když ruský projekt budí v US a u Evropské unie obavy a pochybnosti. My se nepodvolíme zájmům a přáním žádné třetí země. Řecko není ničí majetek. Postupujeme na základě zájmů našeho lidu a našich národních zájmů. Tato země se musí stát rozvojovým uzlem dodávek energie do Evropy.“
US a Evropa samozřejmě takto situaci nevidí, jak to naznačil následující citát z US velvyslanectví v Aténách:
Spojeným státům dělá starosti, že řecké úvahy o prodloužení plynovodu „Turecký proud“ přes Řecko nezvýší energetickou diverzifikaci a mohly by vzbudit obavy orgánů EU pro ochranu hospodářské soutěže, a nejsou pro řecké energetické potřeby dlouhodobým řešením.
Mezi Řeckem a Západem v podstatě právě došlo k ošklivému rozchodu a Západ nemá chuť se dívat, jak Řecko v dohledné budoucnosti randí s někým jiným, a tak doufá, že nad ním bude moci uplatňovat nějaký druh po-rozchodového panovačného paternalismu, aby zajistil, že se Atény nebudou moci postarat samy o sebe, když žijí v tom světě zabydleném samými anti-NATO supy kroužícími kolem něj už skoro šest měsíců. Řecko je však připraveno udělat si to posvém.
Nebo jako to formuloval Vladimir Putin:
„Jen proto, že Řecko zabředlo do dluhů, to ještě neznamená, že má svázané ruce a nohy, a že nemá žádnou nezávislou zahraniční politiku.“
Článek o tom, jak se Hochstein snažil Řeky zlomit, aby zakázali Turecký proud:
US zoufale odrazují Řecko od rusko-tureckého projektu plynovodu
Další články k tématu:
To, že US říkají Řecku, aby zavrhlo Putinův plynovod, znamená návrat k politice Studené války
Dá Turecko přednost Evropské nebo Eurasijské energetické unii?
EU formálně a záštiplně podává proti Gazpromu proti-monopolní žalobu
NATO si sice vymyslelo ruskou hrozbu na Baltu, ale příští Putinovou velkou hrou bude Řecko
Jižní proud vstal z mrtvých přes Balkánský proud
Barevná revoluce v Makedonii je v plném proudu
Západ a Soros spoléhají k zabránění plynovodu Turecký proud na „extrémní balkanizaci“
Submitted by Tyler Durden on 06/02/2015 15:00 -0400