Včera podal tým právníků úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa soudu úředně ověřený seznam více než 40 tisíc voličů, jejichž hlas byl započítán dvakrát. Podle sítě sdružující lokální noviny The Epoch Times byly všechny tyto dvojité hlasy započítány. Podle výsledků, které byly neoficiálně zveřejněny měl prezidentský kandidát „Demokratické“ strany Joe Biden v tomto státě vyhrát o 12 tisíc hlasů.
Problém dvojího započítání hlasů jednoho voliče vznikl tím, že část lidí se během volebního období stěhovala. Po přihlášení ve svém novém bydlišti volili většinou osobně ve volební místnosti. V evidenci obyvatel tohoto státu však již delší dobu panuje určitý chaos. Část občanů, kteří se přestěhovali, místní úředníci nevymazali z volebních seznamů v místě, odkud se odstěhovali. Na staré adresy si někdo vyžádal volební lístky pro hlasování poštou a vyplněné je odevzdal. I v Nevadě byla naprostá většina hlasovacích lístků zaslaných počtou ve prospěch „demokrata“ Joe Bidena.
Naopak v případě volebních lístků odevzdaných voliči ve volebních místnostech vyhrál republikán Donald Trump.
Podle seznamu, který k žalobě na falšování voleb dodal jako důkaz tým právníků Donalda Trumpa, volilo v Nevadě více než 13 tisíc lidí, bez označení pohlaví a data narození, další, kteří současně volili též v sousedním státě Kalifornie. Všechno jsou to hlasy zaslané poštou, jejichž započítání umožnil nepořádek ve volebních seznamech z nichž nebyli v Nevadě vymazáni lidé, kteří se ze státu odstěhovali. Kromě volební stížnosti tým Trumpových právníků podal též ústavní stížnost proti nevadskému volebnímu zákonu, který po novelizacích neprovázaných dostatečně s evidencí daňových poplatníků umožnil vznik těchto volebních podvodů. Ústavní stížností se bude zabývat Nejvyšší soud státu Nevada i Nejvyšší soud USA.
Považuji za nutné bedlivě sledovat všechny zveřejněné způsoby volebních podvodů, které byly použity ke zfalšování letošních prezidentských voleb v USA. Tyto příklady špatné praxe se snaží do volebního práva v EU protlačit frakce Zelených v Evropském parlamentu. Jejími členy jsou i čeští europoslanci za Piráty. Na minulém plánu EP byla schválena iniciativní zpráva, která požaduje harmonizaci volebního práva v EU. V dokumentu, který schválila většina probruselských poslanců, je požadováno mimo jiné zavedení korespondenčního hlasování, které způsobilo tolik problémů při volbách prezidenta USA!
Po schválení iniciativní zprávy Evropská komise obvykle do 2 let předkládá návrh unijního předpisu, po němž volá iniciativní práva.
Frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i europoslanci zvolení za SPD v ČR, návrh volající po harmonizaci volebního práva v EU, nepodpořila. Chceme si ponechat vlastní zákony, které podobné podvody neumožňují. V ČR naopak korespondenční hlasování prosazuje TOP 09.