• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Sýrii do toho vstupuje Írán

    3-6-2015 NWO Odpor 134 1141 slov zprávy
     

    SA3423421-300x168V poslední době začaly četné zdroje na netu citovat vlivné v Londýně sídlící noviny Asharq Al-Awsat financované Saúdskou Arábií. Podle těchto zdrojů tyto noviny tvrdily, že Rusko se obrací k Sýrii zády. Rusko údajně po četných citlivých porážkách pro-Assadovských sil začalo přehodnocovat svůj postoj k tomuto tradičnímu spojenci Moskvy na Středním východě. Žurnalisté financovaní Saúdskou Arábií jsou přesvědčeni, že Syrská armáda je už zničená, města padají jedno za druhým do rukou islamistů a celý obranný perimetr Syrského státu se prostě už zhroutil. Tvrdilo se, že ISIL kontroluje 50% syrského území a že presidentu Bashar al Assadovi je podařilo udržet si kontrolu nad ne více než 8% zdrojů ropy a plynu v Sýrii.



    Podle výše uvedených zdrojů se obrat v ruské politice projevuje vyjednáváními Moskvy se státy v Zálivu. Asharq Al-Awsat tvrdí, že z Latakie už bylo evakuováno celkem sto vysoce profilovaných ruských činitelů i s rodinami. Údajně zrovna teď probíhá evakuace spojeného operačního štábu sestávajícího z Rusů, Íránců a Hizballáhu. Navíc Asharq Al-Awsat tvrdí, že v dubnu při schůzce zpravodajských zástupců Ruska a Západu už ruští činitelé poprvé netrvali na udržení Assada u moci. S každým uplynulým dnem se v arabských médiích objevují spekulace o „vážných diskusích“ mezi Ruskem a Spojenými státy o budoucnosti Sýrie.


    Ovšem žádné z těchto hodnocení nelze označit za přesné. Zaprvé, ruští vojenští poradci pracují jen s činiteli Syrské armády a nespolupracují s činiteli Íránu a Hizballáhu. Žádní členové ruské mise v Sýrii nebyli v poslední době evakuováni. Což znamená, že Saúdská Arábie přes Asharq Al-Awsat rozpoutala propagandistickou kampaň k přípravě mezinárodního veřejného mínění na nové vojenské útoky proti vládě Bashara al-Assada od ozbrojených skupin posílených žoldnéři a důstojníky speciálních sil, které zrovna teď Saúdská Arábie, Turecko a Katar připravují.


    Assad je mezi tím na míle vzdálen byť i pomyšlení na kapitulaci. Podle novin Al-Quds al-Arabi zahájily syrské síly posilování bašty Alawitů při středomořském pobřeží tj. provincie Latakia. Nedávno vytvořený útvar tzv. „pobřežní stráže“ byl posílen 1 500 důstojníky z elitních jednotek íránských Revolučních gard. A vůbec Írán vstupuje do všeho. Teherán už oznámil, že Sýrie je kriticky důležitým prvkem jeho strategické obrany. Spolu s tím se připravují jednotky Hizballáhu posílit obranu v Sýrii, protože dny této organizace by byly sečteny krátce po pádu vlády Bashara al-Assada.


    Posledních několik dnů se vyznačovalo několika vojenskými střety v severní provincii Aleppo, kde militanti ISIL nadále útočí na teroristickou koalici Jabhat Al-Nusra, Ahrar ash-Sham a al-Jabha al-Shamiya zformovanou jejich loutkáři – Saúdskou Arábií, Tureckem a Katarem. To znamená, že islamisté neopustí Sýrii, aby si ji zabraly síly sponzorované anti-Assadovským „trojúhelníkem“. V důsledku těchto zuřivých srážek pár mil od tureckých hranic se militantům ISIL podařilo zabrat četné malé osady a velikou vesnici Soran. Teď militanti ISIL směřují k dalším předsunutým postavením svých „konkurentů“ – k vesnici Marea. Bylo ohlášeno, že zabito bylo nejméně 150 členů islamistických skupin, kteří bránili okupovaná území v severních částech provincie Aleppo. Syrské letectvo neustále islamistické pozice bombarduje, nicméně jednotky Syrské armády byly nuceny opustit město Ariha – poslední území, které vláda kontrolovala v provincii Idlib.


    Teď je pro Assadovu vládu vrcholnou prioritou zřídit účinnou obranu Damašku, Homsu, Hamy a měst na středomořském pobřeží – Latakie, Tartusu a Baniyas. Ale pokud Ankara zřídí v severní části Sýrie „bezletovou zónu“, tak se situace změní ze zlé na horší. Syrské mediální zdroje naléhají na Moskvu, aby už nechala jen těch diplomatických prostředků a začala už s nálety proti postavením teroristických skupin.


    Během posledního týdne jak Syrská, tak Libanonská armáda ničivě bombardovala pozice teroristických skupiny na obou stranách hranice. Ve Východní Gutě se teroristická skupina Jaish al-Islam v oblasti Deir Salman, která dvakrát v květnu bombardovala ruskou ambasádu, bezvýsledně pokoušela zvrátit situaci v poli ve svůj prospěch. Souběžně s tím, její „spojenci“ v Západní Gutě zintenzivnili boje na západ od města Sasan.


    Vývoj situace v Sýrii ukazuje, že vládní ozbrojené síly se usilovně snaží udržet si potřebný počet k boji připravených jednotek k provádění účinných operací proti postupujícím jednotkám islamistů. Syrská armáda je za takovýchto okolností nucena opouštět oblasti s nižší strategickou důležitostí, aby udržela nedotčenou frontovou linii. Sýrie se po pádu Idlibu rozhodla tuto oblast úplně opustit, aby více vojsky posílila životně důležité pozice jinde. Na jihu odřízla ztráta klíčového logistického uzlu Palmyry Damašek od Iráku stejně jako od přepravy, která hrála pro vládu význačnou roli. Za těchto okolností lze spolehlivě říci, že Syrská armáda jasně ztratila strategickou iniciativu a jejím primárním cílem je teď stabilizovat situaci na četných frontách, což by Damašku mělo dát příležitost přeskupit síly. Vládnoucí alawitské elitě je jasné, že aby zabránili dalšímu negativnímu vývoji situace na většině front, tak bude nucena vzdát se obrany všech velkých měst v Sýrii a soustředit své úsilí jen na obranu hustě obydlených alawitských komunit, jako je Damašek a Latakie.


    Ankara a Rijád se zoufale snaží udržet tempo ofenzivy jejich zástupných sil, jakého nabyla. Vzhledem k tomu Ankara 26. května přijala jednostranné rozhodnutí zavést „bezletovou zónu“ nad pohraničními oblastmi a četnými severními regiony Sýrie, a to aniž by k tomu vůbec dostala svolení Washingtonu. Podél turecko-syrské hranice se už rozmisťují systémy raket země-vzduch. Spolu s tím i přes zahájení společného výcviku US a Turecka k podpoře umírněné ozbrojené opozice se tito spojenci v NATO nemohou na svých cílech v Sýrii shodnout. Sýrii teď hrozí, že bude následovat osud Iráku, který byl rozerván do několika oblastí, kde nekonečně probíhají každodenní ozbrojené konfrontace. Bílý dům zřejmě věří, že islamisty půjde ohradit v těch oblastech Iráku a Sýrie, které už zabrali, bude-li ale jejich dobyvatelská výprava pokračovat, tak budou prvními oběťmi Saúdská Arábie a Turecko.


    Podle většiny analýz, nemůže Assadův režim s islamisty vydržet bojovat déle než osm měsíců, pokud na to bude sám. Pokud Alawité konsolidují své síly v oblastech svých tradičních sídel, zvláště v Latakii, aby odolali skutečné hrozbě svého přežití, tak budou schopni tento region ubránit. Je tu ale otázka dne, a to bude-li Írán připraven za Sýrii bojovat? Pro Teherán je to jen otázka času, kdy začne s přímou vojenskou intervencí, místo aby tam jen lokálně nasazoval speciální síly, což by mohlo dramaticky změnit situaci v poli. Vypadá to, že počet přívrženců takovéhoto postoje v Teheránu rychle roste. Sýrie je v této regionální hře klíčovou figurou, jejíž pád by způsobil regionálnímu postavení Íránu nenapravitelné škody, jelikož jeho spojenci by si uvědomili skutečnost, že Írán není v pozici, kdy by je mohl účinně bránit.


    V Íránu už probíhají přípravy na vojenskou operaci v Sýrii. Transportní letadla z Íránu provádí několik letů denně na letiště Dabaa a v Sýrii se buduje centrum řízení dronů. Toto vše nasvědčuje skutečnosti, že ve velice blízké budoucnosti můžeme očekávat první íránský útok proti islamistům v Sýrii. Výběr letiště Dabaa naznačuje, že Íránci zaútočí ze směru od Homsu. Ani Turecko, ani Saúdská Arábie nejsou ochotny zahájit palbu znamenající přímý vojenský střet s Íránem. Saúdi by byli vzhledem k faktu, že nejsou schopni účinně bojovat ani s Houthii v Jemenu, úplně smeteni. Ale ani současný vůdce Erdogan sám se neodváží zahájit válku s Íránem ze strachu, že by se tím zvýšil vliv vojenské elity v Ankaře, která už dávno sní o tom, jak on půjde od válu. Toto vše ale bude mít význam jedině, když se Teherán rozhodne zahájit uprostřed Syrského konfliktu rozsáhlou vojenskou intervenci. A všechno nasvědčuje tomu, že rozhodne…


    Zdroj: http://journal-neo.org/2015/06/02/syria-iran-is-going-in/


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑