Vytvářejí umělé mraky, očkují oceány a zatmavují Slunce. Jak by geo-inženýring mohl změnit náš svět. Rozhodující pro stále intenzivnější diskuzi, zda se má světové klima manipulovat, aby se zabránilo oteplování Země, byl výbuch vulkánu Pinatubo na filipínském ostrově Luzon v roce 1991. Od této ohromné přírodní katastrofy si vědci uvědomili, že díky této erupci sloučeniny síry po celém světe způsobily ochlazení o půl stupně celsia. Efekt vulkánu Pinatubo přivedl vědce k myšlence cíleného rozstřikování aerosolů do stratosféry, což by mohlo zbrzdit globální oteplování. Stratosféra je druhá vrstva atmosféry, která je od Země ve výšce 15-90 km.
Obrázek: Jak geo-inženýring manipuluje klima: Letadla letící ve velké výšce rozprašují síru do stratosféry, aby odrážela sluneční záření
Světová klimatická rada (IPPC) přijala geo-inženýring (nebo anglicky Geo-Engineering) do svého programu. Od té doby, tento odvážný nápad inspiruje i další:
Železem obohacené oceány pomáhají růstu řas a příjmu CO2
Navrhuje se rozprašování kyseliny sírové nebo jiných umělých částic z letadel, které letí vysoko. Tím se vytvoří gigantické zrcadlo, které má odrážet sluneční světlo. Také oceány se mají ,,přihnojit“ železem. To má ve finále podpořit růst mořských řas, které absorbují CO2 a po své smrti klesnou na dno moří. Tím z atmosféry odstraní mnoho skleníkových plynů. První zkouška německého vědce se šesti tunami v jižním Atlantiku měla nulový účinek. Všechny tyhle různé high-tech triky proti klimatické změně, by se musely rozšířit do všech moří, aby se dosáhlo jen velmi malého účinku. Přesně před tím varují skupiny ochránců přírody jako je
Greenpeace a renomovaní vědci. Například profesor Gernot Klepper, vedoucí oboru životní prostředí a přírodní zdroje na Istitutu pro světové hospodářství na univerzitě v Kielu.
Eko-manipulace způsobila na Kypru – déšť jako zřídkakdy před tím
Pokud má geo-inženýring fungovat, tak musíme počítat s disbalancí ve světovém klimatickém systému. Nevýhody budou převažovat a nebezpečí jsou nevypočitatelná.
Už se přesně ukazují účinky takové manipulace. V centru kritiky ekologů je např. britská vojenská základna na Kypru. Aby ze základny ve středomoří mohli lépe naslouchat blízkému východu, tak se dokonce odstranil déšť. Taková metoda vedla k obrovskému suchu. Teprve až skončila manipulace s počasím, sucho přestalo. Co potom nastalo: Tolik deště a vlhkosti na Kypru se ani nedá představit. Potom přišly univerzity z Leedsu, Bristolu, Oxfordu a v jedné studii došly k závěru, že při tak rapidním zhoršení světového klimatu, není jiná možnost, než ,,klima upravit“ (v originále: klima tuning). Ale i elitní vědci musí přiznat, že geo-inženýring by mohl Zemi změnit a přivést miliony lidí do katastrofy. Také špičkový vědec Dr. Viktor Bruckman z uznávné rakouské vědecké akademie ve Vídni vyzívá k opatrnosti: ,,Máme jen jednu Zemi a proto jsou experimenty s naším vlastním životním prostorem vysoce riskantní, protože dosud málo rozumíme střídavým změnám v přírodě.“
Manipulace s klimatem je děsivá, experimenty jsou vysoce riskantní
Na velmi kontroverzní ,,chemtrails“ (kondenzační páry smíchané s chemií) má Bruckman jasný názor: ,,To neexistuje. Jsou to kondenzační páry a jejich aktuální vliv na atmosféru je lehce změřitelný a vysvětlitelný.“ Je jisté, že ,,chemickou manipulaci lidstva koordinovanou po celém světě, se zapojením všech leteckých společností by bylo sotva možné.“ (poznámka: co vojenská letadla?)
Mnozí přesto zůstávají skeptičtí, od genetiky až po manipulaci s lidskými zárodky a naklonovanému životu. Nemohou se nějak zbavit podezření, že už se dávno dělá víc, než se dělat smí.
V rámečku:
Co je to geo-inženýring?
- Geo-inženýring je vědomý zásah do přirozeného systému Země, aby se zabránilo změně klimatu
- Hlavní metoda cílí na změnu koncentrace plynů v atmosféře, přičemž se usiluje o omezení skleníkových plynů
- Aerosoly vypouštěné ve stratosféře (např. sloučenin síry) mají vést k omezení slunečního záření
- Zásaditým práškem (směsí) nebo železem se má zvýšit schopnost moří pohlcovat CO2
- Bio-metoda: dřevěné uhlí (namísto spálení nebo použití ke grilování) se dá do půdy. Uhlík je tak dlouhodobě uložen v půdě.
Dr. Viktor Bruckman; přírodovědec