Ministři vnitra EU chtějí, aby významnou roli v oblasti vnitřní bezpečnosti v Evropě měla NSA. Za tímto účelem má zesílit výměna dat. V lotyšském hlavním městě Rize byla v úterý zahájena schůzka EU-USA na ministerské úrovni. Na summitu se má rozhodnout o rozšíření bezpečnostní spolupráce mezi USA a EU. Vyplývá to z dokumentu EU.
Poslanec bundestagu za stranu Die Linke (levice) Andrej Hunko, to v tiskové zprávě kritizoval:
,,Na zasedání ministrů v Rize, které dnes začíná, chtějí EU a USA zvýšit svou bezpečnostní spolupráci na nové úrovni. Spolu se soudními a policejními orgány se plánovánuje mnoho nových opatření. Nejen s ohledem na skandály NSA, to považuji za špatný signál. Taková dohoda by také posílila vliv vlády USA na vnitřní politiku EU“.
Teprve krátce je v oběhu návrh na ,,rozšíření transatlantické spolupráce v oblasti svobody, bezpečnosti a spravedlnosti“. Jedná se stejné prohlášení, ve kterém se v roce 2009 dohodla užší spolupráce v oblasti imigrace, obchodu s drogami, finančního vyšetřování a počítačové kriminality. Avizovaná dohoda EU a USA o ochraně údajů zůstala na půli cesty, jak se píše ve sdělení.
Andrej Hunko dále:
,,Summit EU-USA v Rize navazuje na včerejší neformální setkání některých evropských ministrů vnitra poblíž Drážďan. Tam, německý ministr vnitra Thomas de Maizière také přijal americkou ministryni spravedlnosti a amerického ministra pro vnitřní bezpečnost.
Za žádných okolností, se německá spolková vláda nesmí podílet na plánovaném rozšíření seznamů (osob) se zákazem letu. Již teď americký Department of Homeland Security umístil svůj personál na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, aby přinutil letecké společnosti určité osoby nepřepravovat. Plánovaná deklarace EU-USA tuto praxi potvrdí.
Obzvláště diskutabilní je plánované jednání s poskytovateli internetových služeb. Společnosti jako je Facebook, Google nebo YouTube mají internet mnohem víc kontrolovat a odstraňovat nežádoucí obsah. Nějaký právní podklad k tomuto účelu ale neexistuje.
Kritizuji především to, že dohoda mezi EU a USA se připravovala potají. Strana Die Linke se opakovaně a marně snažila po ministerstvu zahraničí vyžádat podrobnosti o jednání“.