<< OTÁZKA TÝDNE >> Žaloba 17 amerických států proti průběhu voleb byla zamítnuta bez projednávání. Jinými slovy, v důsledku toho, že ve čtyřech žalovaných státech proběhly volby problematickým způsobem, bude 17 žalujících států podléhat prezidentovi, jakého nechtějí.
Petr Hampl, nezávislý sociolog
18. prosince 2020 - 03:20
Logicky se tedy nabízí otázka, zda se situace nepodobá roku 1861 a zda můžeme očekávat kroky vedoucí až k vyhlášení samostatnosti těchto států, ptá se Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.
Nemůžeme! K rozdělení USA by mohla situace směřovat, pokud by existovaly velké rozdíly mezi jednotlivými státy. Pokud by například 80% obyvatel New Yorku hlasovalo pro Bidena a 80% obyvatel Texasu pro Trumpa.
Jenže tak tomu nebylo. Ve dvou největších žalujících státech vyhrál Donald Trump jenom velmi těsnou většinou. V Texasu získal 52%, na Floridě 51%. V dalších státech získal výraznější většiny, ale dvě třetiny překročil v jediném – Západní Virginii se dvěma miliony obyvatel.
Zkrátka, žalující státy jsou vnitřně rozdělené a žaloba byla podána jen díky tomu, že je tam momentálně u moci Republikánská strana. Blahobytná předměstí Dallasu volí stejně jako blahobytná předměstí New Yorku. A generační výměna i přibývající migranti posouvají situaci ve prospěch Demokratů.
Pokud by vlády skupiny států vyhlásily nezávislost, nemohly by počítat s masovou podporou svého obyvatelstva.
Vyhlášení nové konfederace tedy není pravděpodobným scénářem. Co si naopak představit lze, je takový růst násilí uvnitř jednotlivých států, že by mohl přerůstat až v místní malé občanské války.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)