Řecko obvinilo sousední Turecko a několik evropských neziskových organizací z úmyslného zapojení do nezákonného pašování přistěhovalců ze Somálska na řecké ostrovy. Podle Řecka některé z nich organizují cesty migrantů a přitom se maskují jako cestovní kanceláře.
Řecké úřady pojaly podezření poté, co se počet východoafrických migrantů, kteří vstoupili do země, začal náhle rychle zvyšovat. Když počátkem listopadu dorazilo na ostrov Lesbos v Egejském moři mnoho přistěhovalců, 142 z 214 osob pocházelo ze Somálska.
Podle aténského listu Kathimerini zástupci neziskovek toto obvinění odmítají, ale řecká vláda trvá na tom, že informace jsou opodstatněné.
„Máme důvěryhodné informace, že pašeráci v Turecku záměrně shromažďují migranty ze Somálska a posílají je do EU přes Řecko,“ uvedl řecký ministr pro přistěhovalectví Notis Mitarakis. Je členem nové vlády v Aténách, která pod vedením premiéra Kyriakose Mitsotakise od loňského roku zaujala ostřejší postoj k přistěhovalectví.
Nedávno, když se více než tři desítky Somálců utopily při plavbě z Turecka, jeden ze zachráněných migrantů vyprávěl, jak celá jeho cesta probíhala pod vedením neziskovek.
Podle toho, co popisuje řecká vláda, je úsilí nevládních organizací jako organizovaný výlet přes cestovní kancelář. Detaily, jak je popsal britský deník Times, ukazují, že pomáhají domluvit detaily a nechávají migranty bez větších starostí o jejich cestě.
Migranti musí nejprve získat turecké vízum, což není složité, protože Ankara zahájila v Somálsku kampaň „Jeďte do Turecka a studujte“. Podle řeckého ministra Notise Mitarakise pomáhají turečtí zástupci a zástupci humanitárních organizací přistěhovalcům získat „studentské vízum“ na místě v Mogadišu.
Vízum není nutně ani drahé, přičemž jeden zachráněný imigrant uvedl, že za cestu do Turecka zaplatil jen 100 eur. Samotná cesta je samozřejmě mnohonásobně dražší. Podle řeckých orgánů by však zbytek částky uhradily humanitární organizace. Podle místních reportérů jsou navíc bankovní účty, na které imigranti platí za zprostředkování cesty, stejné jako účty nelegálních pašeráckých sítí.
Ze sedmi organizací, které Řecko podezírá z nezákonné činnosti, Notis Mitarakis konkrétně zmínil dvě: Al-Khairovu nadaci v Londýně a Nadaci pro zprávy o lodích v Egejském moři v Norsku. Podle něj pašováním lidí porušují řecké zákony.
Přistěhovalci jsou po příjezdu do Turecka přepravováni na klíčová místa na pobřeží Středozemního moře, odkud putují na řecké ostrovy za pomoci neziskových organizací, popsal Mitarakis. Pak zamíří do Atén, Berlína, nebo dokonce až do Calais.
Šéf norské nadace Tommy Olsen označil tato obvinění za cílený útok na jeho organizaci a popřel, že by jakkoli spolupracovala s nelegálními pašeráky lidí.
Není to však poprvé, co Řecko obvinilo nevládní organizace z účasti na pašování migrantů, kdy Řecko zatklo desítky pracovníků nevládních organizací, kteří byli v posledních měsících obviněni z pomoci s pašováním migrantů.
Řecká vláda však považuje nevládní organizace za velký problém a do budoucna chce podobná rizika snížit. Například najme soukromé dodavatele pro pomocné práce v imigračních táborech. Podle Mitarakise by neměli být odsunuti na vedlejší kolej jen proto, že „existuje nějaká nevládní organizace Save the World, která bude žádat milion eur za úklid tábora“.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dorazilo letos do Řecka kolem 15 000 přistěhovalců, z nichž dvě třetiny dorazily na řecké ostrovy v Egejském moři, kde pobývají v zoufale přeplněných táborech na ostrovech Lesbos, Chios a Samos.